Merkez Bankası Başkanı: Bir kur politikamız yok

Kavcıoğlu, "Döviz girişinin artışıyla beraber zaten Merkez Bankası'nın rezervleri de olumlu etkileniyor. Bir sıkıntı yok, rezervler artarak devam ediyor. Bu tabii kura da olumlu yansıyor." dedi.

Merkez Bankası Başkanı: Bir kur politikamız yok

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve beraberindeki heyet, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’nin ev sahipliğinde ihracatçılar ile bir araya geldi.

TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleşen toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kavcıoğlu, ihracatçıların döviz kurunun düşük olduğuna yönelik değerlendirmeleri olduğuna dair soru üzerine, döviz kurunun ‘istikrarlı bir şekilde’ devam ettiğinden bahsetti.

Kavcıoğlu, Türkiye’ye döviz girişinin artacağını ve bunun Merkez Bankası’nın rezervlerini olumlu etkilediğini söyleyerek “Bir sıkıntı yok, rezervler artarak devam ediyor. Bu tabii kura da diğer fiyatlara da piyasaya da olumlu yansıyor” dedi. Kura yönelik soru üzerine Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın herhangi bir kur politikasının bulunmadığını ifade etti.