İktidar tarafından baskı altına alınmaya çalışılan Tele1 için dayanışma gecesi düzenleniyor

Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel gazetelerinin oluşturduğu dayanışma platformu, Harbiye Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda TELE1 ile dayanışma gecesi düzenledi.

İktidar tarafından baskı altına alınmaya çalışılan Tele1 için dayanışma gecesi düzenleniyor

Birgün, Cumhuriyet ve Evrensel gazetelerinin oluşturduğu dayanışma platformu, İstanbul’daki Harbiye Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Tele1 ile dayanışma gecesi düzenliyor.

Orhan Alkaya ile Bilge Yurtdagülen’in sunduğu dayanışma gecesi Harbiye Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi sarayında başladı.

Sahneye davet edilen Emre Kongar konuşmasında, “Her koltukta bir Merdan Yanardağ oturuyor burada diyerek Tele1 halkın desteği ile büyümüştür dedi. Siz varsanız Tele1 var Tele1 varsa umut var!” dedi.

Tele 1’e destek gecesine katılanlar arasında yer alan  TKH Genel Başkanı Aysel Tekerek Manifesto ya konuştu:

“AKP iktidarı aydınlık bir gelecekten yana olan ne varsa tahammül edemiyor ve elinden gerekeni ardına koymuyor. Bu başında yayın durdurma , para cezası ve gazetecilerin cezaevine konulmasına kadar gitmiştir. Biz de AKP iktidarına tahammül edemiyoruz. Etmeyeceğiz! Tele 1 in yanındayız! Merdan Yanardağ’ın ve gazetecilerin serbest kalması için mücadeleyi güçlendirecegiz!” dedi.

Dayanışma gecesi sonrasında Manifesto’ya konuşan Merdan Yanardağ’ın avukatı Bilgütay Hakkı Durna:

“Merdan Yanardağ’ın tutukluluğunun 83. günü. 4 Ekim’de, tutukluluğunun 101. gününde hakim karşısına çıkacak. Şimdi tüm çalışmamızı, enerjimizi Merdan Yanardağ’ı dışarıya çıkarmaya yöneltmiş durumdayız.

Merdan Yanardağ dosyası hukuken dayanaksız bir dosya. Bir soruşturma maddi gerçeklere ulaşmak için yapılır ve maddi delilleri kullanmaları gerekir. Bu dosyanın soruşturması ise montaj bir video ile başladı. Yanardağ’ın sözleri bağlamından koparılarak başladı. Gelinen aşamada da dosyada başkaca bir delil yok.

Aslında herkes biliyor, Yanardağ nezdinde susturulmak istenen Tele 1 televizyonu, susturulmak istenen, Yanardağ nezdinde özgür ve eleştirel basın… Diyorlar ki topluma, biz herkesi tutuklayabiliriz, herkesi susturabiliriz. Şimdiye kadar kimleri tutuklamadık, şimdi de Yanardağ’ı tutukladık. Ayağınızı denk alın. Tabi, Merdan Yanardağ’da bunun farkında. Tüm bu hususları yargılama aşamasında da dile getireceğiz.”