Erdoğan'dan iki gün içinde dönüş: AB ile fırsat penceresi açıldığını görüyoruz

Bundan iki gün önce "Gerekirse AB ile yolları ayırabiliriz" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün ABD'de yaptığı açıklamalarda AB'ye tekrar yeşil ışık yaktı.

Erdoğan'dan iki gün içinde dönüş: AB ile fırsat penceresi açıldığını görüyoruz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta ABD’de faaliyet gösteren düşünce kuruluşu temsilcileriyle Türkevi’ndeki yuvarlak masa toplantısında açıklamalarda bulundu.

Hatırlanacağı üzere bundan iki gün önce, Tayyip Erdoğan “Gerekirse Avrupa Birliği ile yolları ayırabilir” demişti. Bugünkü toplantıda ise “İçinde bulunduğumuz kritik dönemde Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması için bir fırsat penceresi açıldığını görüyoruz.” ifadelerini kullanması dikkatleri çekti.

ABD ile ilişkilerin yanı sıra “Tahıl Koridoru”na ilişkin değerlendirmeler de yapan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-İçinde bulunduğumuz kritik dönemde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin yeniden canlandırılması için bir fırsat penceresi açıldığını görüyoruz. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecinin canlandırılmasının önemini vurgulamaya devam ediyoruz. Şüphesiz tek başına bizim istememiz yeterli değildir. Bu gayretlerimizin hedefine ulaşmasında Avrupa Birliği’nin tavrı da belirleyici olacaktır.

– Bölgemizdeki her gelişme iyi terörist-kötü terörist ayrımının ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor. Teröristle müzakere olmaz, dostluk, ortaklık kurulmaz.

– ABD ile işbirliğimizin gelişmesinden memnuniyet duyuyoruz. Biden’la görüşmelerde tıkanıklıkların önemli kısmını aştık, temaslarımızı arttırma kararı aldık.

– Her iki ülke için de tehdit kaynağı olan terör konusunda işbirliğimizi güçlendireceğiz.

– ABD ile güvenlikten ticarete çok boyutlu ilişkilerimiz var. ABD’nin Türkiye’deki yatırımlarını artırması bizim ciddi manada beklentimizdir.

– Türkiye olarak salgın dönemini başarılı bir şekilde atlattık. Bazı ülkeler içine kapanık politikalar geliştirdiler ama bizde böyle bir şey söz konusu değildi. Salgın döneminde 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi destek gönderdik

– Suriyeli sığınmacıların güvenli ve gönüllü geri dönüşünü teşvik ediyoruz. 600 bine yaklaşan sayıya kalıcı konutların bitmesiyle 1 milyon kişi eklenecek.

– Türkiye-Irak Kalkınma Yolu Projesi hakkında: Atacağımız böyle bir adımla yeni bir dünyayı inşa etme fırsatını bulacağız. Körfez ülkelerinin çok kararlı olduğunu gördük. Biz de kararlıyız.

– Putin ile yoksul ülkelere 1 milyon ton tahılın sevkiyatını hedefliyoruz. Tahıl koridorundan Afrika’ya daha fazla tahıl gitmeli. Tahıl koridoruna derhal geri dönülmeli.

– Türkiye önemli bir NATO ülkesi. Biz üzerimize düşen her görevi yerine getiriyoruz.

– Fas ve Libya’daki felekatler nedeniyle ekiplerimizi hazırladık. Fas’tan bir dönüş alamadık ama Libya’ya ekipler gitti.

– Yeni Anayasa ile ilgili TBMM’de partiler olumlu cevap verirse değiştirmeyi başarırız. Çağrı yapmaya devam edeceğim. Bu, ortak meselemiz, birlikte çözmemiz lazım.