Erdoğan: Ölü ve yaralı rakamının nereye kadar yükseleceğiniz bilmiyoruz

Erdoğan, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7'lik depremle ilgili yaptığı açıklamada, en az 912 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 bin 385 kişinin de yaralandığını, 2 bin 818 binanın yıkıldığını duyurdu.

Erdoğan: Ölü ve yaralı rakamının nereye kadar yükseleceğiniz bilmiyoruz

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AFAD Genel Merkezi’nde merkez üssü Kahramanmaraş olan ve çok sayıda kentte hissedilen 7.7 büyüklüğündeki depreme ilişkin açıklamalarda bulundu.

912 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 bin 385 kişinin de yaralandığını duyuran Erdoğan, çok sayıda binada enkaz kaldırma çalışmaları sürdüğü için ölü ve yaralı sayısının ne kadar yükseleceğini bilmediklerini belirtti.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Merkezi Pazarcık ilçesi olarak tespit edilen ve son değerlendirmeye göre büyüklüğü 7,7 olarak ölçülen deprem geniş bir alanda hissedildi. Derinliği 7 kilometre olarak belirlenen depremde Kahramanmaraş’ın yanı sıra Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adana illerimizde yıkıma yol açtı.

Deprem merkezine yakın diğer illerimizde de küçük hasarlar olmasına rağmen asıl yıkımın buralarda yaşandığı anlaşılıyor Suriye’de ciddi yıkımlar yaşanmıştır. Devletimiz deprem anından itibaren tüm kurumları ile harekete geçmiştir. Valiliklerimiz kendi illerinde tüm imkanları seferber etmiştir .Depremden etkilenen 10 ilimize valiliklerimizin yanına onlarla birlikte çalışacak 10 vali daha görevlendirilmiştir.

TSK ve belediyelerimiz başta olmak üzere afet çalışmalarında eğitime sahip kurumlarımız göreve çağrılmıştır. Hali hazırda 9 bin personel arama kurtarma çalışması yürütmekte. Yıkılan binaların altında kalan vatandaşlarımızın tespiti ve kurtarma faaliyetleri kesintisiz bir şekilde sürüyor.

Biz de depremin yaşandığı andan itibaren gerek bölgedeki gerek Ankara’daki arkadaşlarımızla iletişime geçerek takibe aldık. Bakanlarımız deprem bölgesindeki şehirlere giderek çalışmaları yerinde koordine etmeye başladılar. Ülkemizin 4 bir yanından deprem bölgesine arama kurtarma ekipleri sevk edildi sevk ediliyor. Gönderilen yardım ve arama kurtarma ekiplerine vatandaşlarımızda yardımcı oluyor. Şu ana kadar 912 vatandaşımız hayatını kaybetti. 2 bin 470 kişi kurtarıldı. Yıkıldığı tespit edilen bina sayısı 2 bin 818’dir. Deprem bölgesindeki pek çok binada enkaz kaldırma çalışmaları sürdürdüğü için ölü ve yaralı rakamının nereye kadar yükseleceğini bilmiyoruz. Böyle dönemlerde ulaşım ve iletişimin sağlıklı olması büyük önem taşıyor. Yardım için bölgeye gidecek kurumlar mutlaka AFAD ile birlikte hareket etmelidir.”