AKP’li milletvekili Biçer 6284’ü hedef aldı

AKP listesinden milletvekili seçilen Adil Biçer, 6284 sayılı kanunun toplumun mantığıyla örtüşmediğini ve yanlış uygulamalara sebebiyet verdiğini iddia etti. Biçer, "6284, kadın beyanını esas alıyor. Kanun koyucu orada neyi amaçladı vaktiyle bilmiyorum" dedi.

AKP’li milletvekili Biçer 6284’ü hedef aldı

Kütahya’da AKP listesinden milletvekili seçilen avukat Adil Biçer, gericilerin hedefindeki 6284 sayılı kanuna ilişkin “Bir hukukçu olarak, sadece kadın beyanının esas alınmayacağı kanaatindeyim. Kanun, toplumun mantığıyla örtüşmüyor” dedi.

Biçer, milletvekili seçilmesinin ardından basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kendisine oy veren seçmene teşekkür eden Biçer, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

6284 sayılı Kanun’a dair nasıl bir çalışma yapacakları sorusuna cevap veren Adil Biçer, şunları söyledi:

“6284, kadın beyanını esas alıyor. Kanun koyucu orada neyi amaçladı vaktiyle bilmiyorum ama bir hukukçu olarak, sadece kadın beyanının esas alınmayacağı kanaatindeyim. 20 yıl avukatlık yaptım. O dönemde de aynı şeyi söyledim. Önyargıya dayalı olarak başka yanlışlara da sebebiyet veriyor. Hatta bayan tarafından darp edilen bir erkeğe, erkek lehine uzaklaştırma verilmesi gerekirken yanlışlıkla hâkimin yine erkeği uzaklaştırma kararı verdiğine de şahit oldum.

Dolayısıyla kanun, toplumun mantığıyla örtüşmüyor. Ama kanun koyucu neyi amaçladı o dönemde bilmiyoruz. Gerekçe illaki vardır. Bize düşen, bundan sonraki görevde vatandaşın isteği doğrultusunda çalışmak. Nafakayla ilgili de yükselen sesler var, ‘Ömür boyu nafaka olmaz’ şeklinde. Vatandaşımızın bizden isteği varsa görev süresince, başta komisyonlarda sonra da Büyük Millet Meclisi’nde dile getirmek olacak.”