AKP İzmir İl Başkanlığı'na atanan Bilal Saygılı, Fethullah Gülen'i Pensilvanya'da ziyaret etmiş

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla AKP İzmir İl Başkanlığı’na atanan Muhammed Bilal Saygılı, 3-7 Ocak 2013 tarihleri arasında yanında bulunan 2 kişi ile birlikte Fetullah Gülen'in de kaldığı bir çiftlik evinde 4 gün kalmış ve FETÖ’den soruşturma geçirmiş.

AKP İzmir İl Başkanlığı'na atanan Bilal Saygılı, Fethullah Gülen'i Pensilvanya'da ziyaret etmiş

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla AKP İzmir İl Başkanlığı’na ataması yapılan Muhammet Bilal Saygılı’nın 2013’de Fethullah Gülen’i Pensilvanya’da ziyaret ettiği öğrenildi.

Gazeteci Can Özçelik, 2019 yılında yayımlanan “FETÖ Borsası” kitabında, Saygılı’nın FETÖ lideri Fethullah Gülen’i Pensilvanya’da ziyaret ettiğini yazıyor.

Özçelik’in aktardığına göre, Pensilvanya’da dört gün geçiren Saygılı, ziyaretini şöyle anlatıyor:

“3-7 Ocak 2013 tarihleri arasında üç kişi Amerika Pensilvanya’ya gittik. Burada üç kişi Fethullah Gülen’in de kaldığı çiftlik evinde bize tahsis edilen müstakil evlerden bir tanesinin odasında kaldık. Burada kaldığımız süre içerisinde her sabah saat 04:00’te namaza kaldırıyorlardı. Daha sonra kahvaltı yapıyor, saat 09:00’da Fethullah Gülen geliyordu. Fethullah Gülen’in öğrencileri olan ‘Mollalar’ hadis ve tefsir dersi veriyordu. Bu dersler esnasında da Fethullah Gülen zaman zaman düşüncelerini ileterek onlara müdahale ediyordu.”

Özçelik, ayrıca Saygılı hakkında açılan soruşturmada ‘delil yok’ denilerek takipsizlik kararı verildiğini belirtiyor.

Can Özçelik’in 17 Temmuz 2020’de kendi kitabından alıntı yaparak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

“İzmir’de iş insanı Bilal Saygılı. Tarih: 2013 Ocak. Yer: ABD, Pensilvanya, FETÖ elebaşının çiftlik evi. Bilal Saygılı, Fetullah Gülen ile 4 gün geçiriyor. Hakkında açılan soruşturma sonunda ‘Delil yok’ denilerek takipsizlik kararı veriliyor.”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 22 Kasım 2019 yılında İzmir’de açtığı ve 30 milyon liraya mal olan camiyle ilgili bazı soruları, aynı gün Meclis’te yaptığı açıklama ile gündeme getirmişti. “FETÖ’cüler Cumhurbaşkanı’nı yine kandırmış olabilir” diyen Sertel, “Cumhurbaşkanı, Camiye ismini veren Bilal Saygılı ve onun babası Eflatun Saygılı’yı tanıyor mu? Geçmişlerini biliyor mu?” diye sormuştu.