Zelenski açıkladı: Neo-Nazi'ler savaş bitene kadar iyi koşullarda Türkiye’de kalacak!

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Erdoğan ile yaptıkları anlaşma ile 5 Azov komutanının 'iyi şartlarda' Türkiye’de kalacaklarını duyurdu.

Zelenski açıkladı: Neo-Nazi'ler savaş bitene kadar iyi koşullarda Türkiye’de kalacak!

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın takas yoluyla serbest bıraktığı Ukraynalı askerlerle ilgili bilgi verdi. Zelenski, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları anlaşmaya göre, serbest bırakılan Ukraynalı askerlerin arasında bulunan 5 Azov komutanının Türkiye’de kalacağını açıkladı. Azov Taburu Ukrayna’nın en örgütlü Neo-Nazi gruplarından birisi.

Zelenski, “Erdoğan ile yaptığımız anlaşmaya göre, 5 Azov komutanı, savaş bitene kadar iyi koşullarda Türkiye’de kalacaklar. Ailelerini görebilecekler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, halkımızı özgürleştirme hususundaki öncü rolünden dolayı içtenlikle teşekkür ediyorum” dedi.

Zelenski, Twitter’dan şunları kaydetti:

“Rus esaretindeki 188 Azovstal ve Mauripol savunucusunun da olduğu 215 kişiyi geri getirdik: 108 Azov askeri, ulusal muhafızlar, deniz askerleri, sınır muhafızları, polisler, bölgesel savunmacılar, güvenlik servisi çalışanları. Artık güvendeler. Herkesi hatırlıyor ve kurtarmaya çalışıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığımız anlaşmaya göre, 5 Azov komutanı savaş bitene kadar iyi koşullarda Türkiye’de kalacaklar. Ailelerini görebilecekler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, halkımızı özgürleştirme hususundaki öncü rolünden dolayı içtenlikle teşekkür ediyorum.

Ukrayna, devletimize yönelik yardımlarından dolayı bir minnettarlık nişanesi olarak 10 yabancı vatandaşı Rus esaretinden kurtardı. Bunlar, 5 Birleşik Krallık vatandaşı, 2 ABD vatandaşı ve Fas, İsveç ve Hırvatistan vatandaşları. Suudi Arabistan’ın arabuluculuğuyla evlerine geri dönecekler. Katkıda bulunan herkese gerçekten minnettarım.”