Yeni ankette dikkat çeken sonuç: 'Erdoğan’ın şapkasında daha çok tavşan var'

MetroPoll anket şirketi yöneticisi Özer Sencar, seçim yasası teklifi karşısında 'baskın seçim' olmayacağı iddiasının yanıltıcı olabileceğini belirtip "Erdoğan’ın şapkasında daha çok tavşan var" dedi. Sencar ayrıca şirketinin yaptığı yeni anketin sonucunu açıkladı.

Yeni ankette dikkat çeken sonuç: 'Erdoğan’ın şapkasında daha çok tavşan var'

Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, 2023 seçimleriyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Artı Gerçek‘ten Alin Ozinian’a konuşan Sencar, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve parti yönetimi için “Erdoğan gibi zor bir rakibi olan bir ekibin, çalışmalarının da zorlu olması gerekir. Erdoğan, zor bir ekiptir. Güçlü bir ekiptir. Ekonomiyi yönetemedi ama seçimleri çok iyi yönetir. O bir seçim kazanma makinesidir. Yani ekonomiyi kötü yönetti öyleyse hükümeti bu adamın elinden alırız gibi bir hayal görüyorsa muhalefet bu tam bir ham hayaldir. Dolayısı ile çok iyi tartışmaları lazım. Veriye dayalı kararlar vermeleri lazım. Bunu yapabilecekler mi, yaparlar mı, doğrusu yaşayıp göreceğiz” dedi.

Sencar, “Kararsızlardaki 12.5 puanlık Cumhur İttifakı kökenli seçmenin tavrı seçimin kaderini belirleyecek. Bunu çok iyi yönetmeleri lazım. Şu ana kadarki çalışmaları iyi götürüyorlar kanımca. Bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ama şu ana kadar bildiğimiz kamuoyuna yansıyan çalışmalardan hareketle çok yavaş hareket ettiklerini, bir baskın seçim karşısında arabanın farı karşısındaki tavşana döneceklerini düşünüyorum” diye devam etti.

“BASKIN SEÇİM OLMAYACAĞINI HİÇ KİMSE SÖYLEYEMEZ”

Sencar, AKP-MHP ortaklığıyla kabul edilen seçim yasası teklifine dair de “Muhalefet bu seçim kanunu değişikliği ile seçimin artık zamanında yapılacağı gibi bir algıya kapılmış olabilir. Belki seçim kanununu bugünden değiştirmekle Erdoğan bunu yapmaya çalışıyor. Yani muhalefet seçimin Haziran 2023’te yapılacak diye düşünsün istiyor ama Erdoğan’ın şapkasında daha çok tavşan var. Ekim ayında, Kasım ayında bir baskın seçim olmayacağını hiç kimse söyleyemez. Dolayısı ile bir baskın seçim karşısında muhalefetin hazırlıklarını hızlı bir şekilde götürdüğü kanaatinde değilim” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA KRİZİYLE AKP’NİN OYU ARTTI”

Öte yandan Özer Sencar, yaptıkları yeni seçim anketinin sonucunu açıkladı.

“Ukrayna krizindeki kolaylaştırıcı rolünün AKP oy desteğine etkisi. Şubat ayına göre AKP oyunda 3 puanlık artış görüldü” diyen Sencar, AKP’nin oy oranının 34,3, CHP’nin oy oranının 24,1, İYİP’in oy oranının 16,1, HDP’nin oy oranının 13, MHP’nin oy oranının ise 4,9 olduğunu açıkladı.