Valilik açıklaması: Gezi davası protestosunda 51 kişi gözaltına alındı

Beyoğlu'nda Gezi Davası kararlarını protesto için toplananlara yapılan polis müdahalesinde İstanbul Valiliği açıklamasına göre 51 kişi gözaltına alındı.

Valilik açıklaması: Gezi davası protestosunda 51 kişi gözaltına alındı

Gezi davasının karar duruşmasında TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi önceki dönem başkanı Tayfun Kahraman hakkında 18’er yıl hapis cezası verilerek tutuklanması Beyoğlu’nda protesto edildi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şubesi önünde bir araya gelinerek yapılan eylemde, hapis cezası ve tutuklama kararları protesto edildi.

Ancak Basın açıklaması bitiminde dağılan kitlenin İstiklal Caddesi’ne çıkışına izin verilmedi. Kalabalığın “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarıyla yürüyerek protestosuna polis saldırarak yanıt verdi. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı protestoyla ilgili İstanbul Valiliği de bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu denildi:

“Beyoğlu İlçemizde akşam saatlerinde yapılan basın açıklaması sonrasında grupta bulunanlardan;

2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na aykırı olarak Firuzağa Meydanı ve civarında toplanan, izinsiz toplu yürüyüş yapan, güvenlik güçlerimizin ikazlarına rağmen dağılmayarak sloganlar atan (51)şahıs yakalanmıştır.

Konuyla ilgili tahkikat başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”