TTB’den Ömür Erez açıklaması: Güvensiz çalışma ortamları kadın cinayetlerinin de yolunu açıyor

İstanbul Kartal'da bulunan aile sağlığı merkezinde silahlı saldırı sonucu öldürülen hemşire Ömür Erez için Türk Tabipleri Birliği açıklama yaptı

TTB’den Ömür Erez açıklaması: Güvensiz çalışma ortamları kadın cinayetlerinin de yolunu açıyor

Rahmi Uygun adında silahlı saldırgan, İstanbul Kartal’da bulunan aile sağlığı merkezindeki hemşire Ömür Erez’i başından vurdu. Erez hayatını kaybetmişti. Yaşanan bu saldırının ardından Türk Tabipleri Birliği Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu ve Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi de bir açıklama yaptı. Yapılan açıklama şöyle:

Her gün kadınların erkekler tarafından katledildiği ve adaletin sağlanmadığı bir güne uyanıyoruz. Bugün de bir kadın, bir çalışma arkadaşımız, Ebe Ömür Erez katledildi. Üzgünüz, öfkeliyiz. Ömür yalnızca bir erkek tarafından öldürülmedi. Ömür Erez’i İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenler, ekranlarda cinsiyet eşitsizliğini savunan siyasetçiler, erkek yargı, kadın düşmanı politikalar katletti.

Uzun süredir güvenli işyerleri talebimiz olmasına; her gün bir değil, birkaç sağlıkta şiddet olayı yaşanmasına rağmen attığı tek adım sosyal medyadan tweet atmak olan Sağlık Bakanı da bu ölümden sorumludur. Yaşatmak için gittiğimiz işyerlerinden cenazeler çıkmasına seyirci kalan bir bakanlığın varlığı kabul edilemez.

Bizler yaşatmak için hekimliği seçenler Kadına Yönelik Her Türlü Şiddete Karşı Mücadelede de yer alarak başta sağlık alanında güvenli işyerleri için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir kadını, bir meslektaşımızı, bir arkadaşımızı daha kaybetmeye sabrımız yok.