TTB’den, Bakan Yanık’a istifa çağrısı: Çocuk istismarını normalleştirmesini kabul etmiyoruz!

Türk Tabipleri Birliği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık’ın, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nda yaşanan çocuk istismarına ilişkin “İnsani ve maalesef her zeminde karşılaşılabilecek meselelerdir” sözleri nedeniyle istifa etmesi gerektiğini belirtti.

TTB’den, Bakan Yanık’a istifa çağrısı: Çocuk istismarını normalleştirmesini kabul etmiyoruz!

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında ‘evlendirilip’ istismara maruz bırakılması, Türkiye’nin gündeminde yer almaya devam ediyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB), yazılı bir açıklama yaparak, “Bu karanlık zihniyeti kabul etmiyoruz. Çocuklarımız için aydınlık bir gelecek mücadelesinde ısrarcıyız” dedi.

Yaşanan olayın merkezinde cemaatlerin olduğu ilk istismar olmadığını hatırlatan TTB, Aile ve sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık’ın tutumu nedeniyle istifa etmesi gerektiğini şu ifadelerle açıkladı:

“Geçtiğimiz yıl kadına yönelik şiddette yaşanan artışı tolere edilebilir olarak tarifleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık şimdi de 6 yaşındaki çocuğun cinsel istismarına ‘İnsani ve maalesef her zeminde karşılaşılabilecek meselelerdir’ diyebiliyor. Tarikatları korumak adına çocuk istismarını normalleştirmesini kabul etmiyoruz. Derya Yanık’ı derhal görevinden istifa etmeye çağırıyoruz. Dün yapması gerekeni daha fazla geciktirmeden bugün yapmalıdır.”

“Tarikat ve cemaatlerin iktidar eliyle beslendiğinin vurgulandığı açıklamada duyulmayan istismar ve tecavüz suçlarının daha fazla olduğu” belirten TTB’nin açıklamasında, “Bizler ‘Tarikat yurtları kapatılsın, yurtlar kamusal olarak işletilsin’ dedikçe ruhsatlı ya da ruhsatsız şekilde faaliyetlerine devam eden, denetimden uzak bu yapılarda çocuklara karşı suçlar işlenmeye devam ediyor” denildi.

“TARİKATLAR YOKSULLUKTAN BESLENİYOR”

AKP iktidarının çocuk istismarına dair çözüm üretmediğini söyleyen TTB, “Eğitim tarikatların eline terk edilmiş durumda. Çocuğunu okutacak ekonomik gücü olmayan yoksul aileler, çocuğunun üç öğün karnı doysun diye tarikatlara mecbur bırakılıyor. Evet, tarikatlar yoksulluktan besleniyor. Yoksulluğa, çocuk istismarına karşı çözüm üretmeyenler ise cemaatlerin işlediği suçları görmezden gelmeye devam ediyor” dedi.

“ÇOCUK İSTİSMARI TAM DA SİYASETİN MESELESİDİR”

“Tarikat ve cemaat yurtları kapatılana, fail ve sorumlular yargılanana kadar mücadele edeceğiz” diyen TTB, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:

“Tarikat ve cemaatlerde yaşananlara “cinsel istismar” diyemeyenleri; biz “Bir kereden bir şey olmaz”lardan, “çocuğun rızası” diyenlerden kol kola girilen fotoğraflardan, İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alanlar ile işbirliğinden tanıyoruz.

Geçtiğimiz yıl kadına yönelik şiddette yaşanan artışı tolere edilebilir olarak tarifleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık şimdi de 6 yaşındaki çocuğun cinsel istismarına “İnsani ve maalesef her zeminde karşılaşılabilecek meselelerdir” diyebiliyor. Tarikatları korumak adına çocuk istismarını normalleştirmesini kabul etmiyoruz. Derya Yanık’ı derhal görevinden istifa etmeye çağırıyoruz. Dün yapması gerekeni daha fazla geciktirmeden bugün yapmalıdır.

Ayrıca unutulmamalıdır ki çocuk istismarı tam da siyasetin meselesidir. Her zaman çocuğun yüksek yararının gözetildiği, çocuk hakları sözleşmesinin uygulandığı, çocuk istismarcılarına karşı cezasızlık politikasından vazgeçildiği, hapishanelerde çocukların olmadığı, laik, demokratik, ücretsiz eğitim sisteminin oluşturulduğu, çocuklarla ilgili her alanın bağımsız kurum ve kuruluşların denetimine açıldığı, çocukların en temel yaşamsal ihtiyaçlarının ücretsiz sağlandığı bir ülke inşa etmek siyasetçilerin görevidir.

Bu karanlık zihniyeti kabul etmiyoruz. Tarikat ve cemaat yurtları kapatılana, fail ve sorumlular yargılanana kadar mücadele edeceğiz. Çocuklarımız için laik ve aydınlık bir gelecek mücadelesinde ısrarla devam edeceğimizi bir kere daha hatırlatıyoruz.”