TKH'den MB kararına: Faizcilik sizin işiniz!

Türkiye Komünist Hareketi (TKH), Merkez Bankası'nın faiz oranını değiştirmediği kararının ardından "Faizcilik sizin işiniz!" başlıklı bir yazılı açıklama yaptı.

TKH'den MB kararına: Faizcilik sizin işiniz!

Türkiye Komünist Hareketi (TKH), Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun (PPK) politika faizini değiştirmeyerek yüzde 14’te sabit bırakması üzerine “Faizcilik sizin işiniz!” başlıklı bir açıklama yaptı.

Merkez Bankası’nın bu kararıyla birlikte, çıktığı kürsülerde “faize karşı savaş” ilan eden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve partisinin söz konusu sermayenin çıkarları olduğunda “nerede duracağını” net bir biçimde gösterdiği vurgulandı.

AKP iktidarının uluslararası sermayenin ve tekellerin düzenine kökten bağlı olduğu hatırlatılan açıklamada, “Faizle kavga ediyor görünümü verip, serbest piyasa düzenine tabi olmak ve emekçileri açlığa terk etmek ülkemizdeki soygun düzeninin tescilidir” denildi.

TKH açıklamasının tamamı şöyle:

“Merkez Bankası’nın bugünkü toplantısında faizi sabit tutma kararı alındı. Daha önce sıkça “faizleri düşüreceğiz” diyen ve “Orada nas var” diyerek meseleye dinsel bir boyut kazandırmaya çalışan AKP iktidarı, kendi çelişkisini bir kez daha gözler önüne serdi.

Kürsüde “faize karşı savaş” ilan eden AKP iktidarı ve lideri, söz konusu sermayenin çıkarları olunca “nerede duracağını” net bir biçimde göstermektedir.

Ülkeyi faiz-kur-enflasyon sarmalına, emekçileri de işsizlik ve yoksulluğa yuvarlayan AKP iktidarı başta kur korumalı mevduat örneğinde olduğu gibi emekçi halkın tasarruflarını ve vergilerini sermayeye aktarmak için her türlü hamleyi yapmaktadır.

AKP iktidarı uluslararası sermayenin ve tekellerin düzenine kökten bağlıdır. Faizle kavga ediyor görünümü verip, serbest piyasa düzenine tabi olmak ve emekçileri açlığa terk etmek ülkemizdeki soygun düzeninin tescilidir.

Bu düzen çürümüştür! Gelin, haramilerin, para babalarının saltanatını yıkalım!

Yoksulluğa, zamlara, sömürüye ve eşitsizliğe karşı tek seçenek bu soygun düzenin alaşağı edilmesidir.

Faizsiz ve sömürüsüz bir düzen ancak sosyalizmle mümkündür!

Türkiye Komünist Hareketi