TKH’den İzmir’de 102. yıl buluşması

Tüm komünistleri mücadele etmeye çağıran Tütmez, “Türkiye Komünist Partisi'nin 102.yıllık mücadele geleneği, her dönemde, her zorlukta kolları yeniden sıvayan, 'yeniden başlıyoruz' deme iradesine sahip olan bir gelenektir. Bugün de tüm komünistleri, önümüzdeki zor dönemde yeniden başlamaya, kolları sıvamaya çağırıyoruz.” diye belirtti.

TKH’den İzmir’de 102. yıl buluşması

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) İzmir İl Örgütü, Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) 102. Yılı kapsamında 17 Eylül Cumartesi günü Alsancak il binası önünde bir buluşma gerçekleştirdi. 102 yıl önce Bakü’de kurulan TKP’nin geleneğini sürdüren TKH, anmayı kızıl bayraklar, Nazım Hikmet şiirleri ve Enternasyonal Marşı eşliğinde gerçekleştirdi.

Enternasyonal Marşı ile açılan buluşma, marşın ardından Nazım Hikmet’in ‘Seni Düşünüyorum TKP’m Benim’ şiiri ile devam etti. İlk konuşmacı olarak TKH İzmir İl Örgütü İl Komitesi üyesi Deniz Çelik söz aldı. Çelik konuşmasına, saltanat özentisi emperyalizme ülkeyi peşkeş çeken ve hilafet özlemcisi bir iktidarla karşı karşıya olduğunu ve TKP’nin de saltanat, işgal ve hilafet yıllarında kurulduğunu hatırlatarak başladı. Çelik, “Günümüzde ise ülkemiz emperyalizmin boyunduruğu altındadır. Ülkemiz emperyalizmin pazarı haline getirilmiştir. Hilafete ve saltanata karşı kazanılan cumhuriyet, bugün neredeyse tüm değerleriyle tasfiye edilmiş, cumhuriyetin kazanımlarıyla hesaplaşılmıştır.” dedi. Komünistlerin tarihinin aynı zamanda Türkiye’nin aydınlık tarihi olduğunu belirten Çelik, sözlerine, “Türkiye’nin aydınlanma tarihi partimizin tarihidir yoldaşlar çünkü bizler, ömründe yalnız partili bir komünist olmakla övünen, Nazım’ın partiyiz. Bizler Abidin Dino’ların yoldaşlarıyız. Bizler Orhan Kemallerin, Ruhi Su’ların yoldaşlarıyız. Bugün onların mirası işte buradadır.” diye belirtti. Deniz Çelik konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Bu miras, en eski ve en genç olan miras, sınıfa karşı sınıf diyenler, militan kadınlar, komünist gençler tarafından geleceğe taşınıyor, yükseltiliyor. Türkiye’nin bağımsız, aydınlık geleceğini kurma irademiz ve inancımız 102 yıl kadar eski ve bugün kadar gençtir yoldaşlar.”

İkinci konuşmacı olarak İzmir İl Örgütü İl Komitesi Üyesi Doğukan İçten söz aldı. İçten, konuşmasında ekonomik krizden ve insanların geçim sıkıntısından bahsetti. İzmir Büyükşehir Belediyesi binasının yıkımında bina kirişlerinde sol-sosyalist yazılamaların ortaya çıkmasına değinen İçten, sözlerine, “Bu memleketin ilerici yurtsever devrimci birikimidir. Bu ülkenin tüm kentlerini, fabrikalarını, mahallelerini, duvarlarını kazıyın temelinden emin olun sol çıkar.” dedi. Bu ifadelerine ek olarak, “ ‘Sosyalizm henüz son sözünü söylemedi’ diyen Şöför İdris çıkar, ‘Okumuş insan emekçi halkına karşı sorumludur’ diyen Harun Karadeniz çıkar,Hakkari de Kürt, Türk, Ermeni yurttaşlarımız Zap Suyuna can vermesin diye köprü yapan devrimci 68 kuşağı çıkar. Deniz, Mahir ve İbrahim çıkar.” dedi.

‘EMEKÇİLER,GENÇLER, YURTSEVERLER SAFLARA!’

Buluşmanın ilerleyen dakikalarında tarihsel TKP adına konuşan Kenan Doğan konuşmasına Nazım Hikmet’in Onbeşlerin Kitabesi şiirini okuyarak başladı ve ardından TKP tarihine değinerek Mustafa Suphi’leri selamladı. Doğan, Ekim devrimi ve emperyalizme karşı verilen savaşın, yükselen ulusal Kurtuluş Mücadelesinin komünistlerin alanını ciddi ölçüde büyüttüğüne dikkat çekti. Ardından Doğan, komünizmin mevcut işgal bittikten sonraki dönemde belirleyici olan en önemli siyasi hareket olduğunu söyledi. Kenan Doğan, “Öte yandan, bir parti olarak örgütlenmeyen ve ülke içerisinde var olmayan bir hareketin politik etkisinin uzun süreli olarak güçlü kalamayacağı açıktır. İşte bu nedenle Mustafa Suphi ve yoldaşlarının ülkeye dönüşü kaçınılmaz bir hale gelmiştir.” dedi. Umutlu, kararlı ve inançlı olduklarını söyleyen Doğan, “Emek, laiklik, bağımsızlık mücadelemizi, yolumuzu ve pusulamızı bir milim şaşırmayacağız. İşçilerin, emekçilerin anlı şanlı orak-çekiçli bayrağını ülkenin her yerinde yeniden dalgalandıracağız. Biz haklıyız, biz kazanacağız!” diyerek sonlandırdı.

Buluşmada son alarak TKH İzmir İl başkanı Deniz Tütmez söz aldı. Tütmez konuşmasına bugünün komünistler için sadece bir kutlama olmadığını, bir mücadele bayrağının tüm güncelliği ile devir alınıp tekrardan yükseltilmesi gerektiğini gösteren bir gün olduğuna vurgu yaparak başladı. Tüm dünyada emekçilere, gençlere, kadınlara reva görülen yoksulluk, eşitsizlik, geleceksizlik, umutsuzluk atmışken bir komünist partinin daha güçlü bir şekilde var olması gerektiğini vurgulayan Tütmez, “Bugün burada yan yana gelen bu genç irade şunu bir kez daha söylemeli; biz tüm bu güçlü mücadele birikimin yanında dağılmış, mevziler kaybetmiş, güç, itibar kaybetmiş bir komünist parti geleneğini devraldık. Bugün bir kez daha söz veriyoruz, Parti’yi tekrardan ayağa kaldırıp, gelecek kuşaklara çok güçlü, çok kitlesel bir komünist partiyi devredeceğiz.”

Tüm komünistleri mücadele etmeye çağıran Tütmez, “Türkiye Komünist Partisi’nin 102.yıllık mücadele geleneği, her dönemde, her zorlukta kolları yeniden sıvayan, ‘yeniden başlıyoruz’ deme iradesine sahip olan bir gelenektir. Bugün de tüm komünistleri, önümüzdeki zor dönemde yeniden başlamaya, kolları sıvamaya çağırıyoruz.” diye belirtti. Deniz Tütmez konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Biz bu mücadele geleneğini sahiplenmeye o ateşten gömleği giymek olarak gördük. Bugün Türkiye Komünist Hareketi bu ateşten gömleği giymiştir. Emekçiler içerisinde, kadınlar içerisinde, gençler içerisinde de bu mücadeleyi yükselteceğinden eminiz. Yaşasın Türkiye Komünist Partisi, yaşasın Türkiye Komünist Hareketi, yaşasın devrim ve sosyalizm.”

102. yıl buluşması, ‘Yağma yok, sosyalizm var’, ‘Emekçiler, gençler, yurtseverler saflara’, ‘Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar, her şey emeğin olacak.’ gibi sloganlarının ardından TKP Marşı’nın söylenmesi ile son buldu.