TKH MK Üyesi Kurtuluş Kılçer: Tarihten ders çıkartacağız ve bugüne bakacağız

"Bugün yaşadığımız seçim atmosferinin benzerleri daha önce de yaşandı. Bu ülkenin komünistleri olarak, tarihten ders çıkarmak gerektiğini, bir tarihsel bilince sahip olmak gerektiğini ve bu bilinç doğrultusunda bugünkü seçimlere yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz. Tarihten ders çıkartacağız ve bugüne bakacağız. Türkiye sosyalist hareketi aynı hatayı bir daha yapmak zorunda değil."

TKH MK Üyesi Kurtuluş Kılçer: Tarihten ders çıkartacağız ve bugüne bakacağız

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Merkez Komite Üyesi Kurtuluş Kılçer Manifesto TV’de yayınlanan  Manifesto’nun Gündemi programına konuk oldu. Seçimlere, sol ittifaka ve güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunun Kılçer, Türkiye’de her seçimin önemli olduğunu ve sosyalist harekete bir rol biçildiğini ifade ederek şunları kaydetti:

“Türkiye’de her seçim önemlidir. Türkiye son 20 yıldır AKP’nin yarattığı bir karşı devrim sürecinden geçiyor, gerici bir istibdat rejimi içerisindeyiz şu anda. Haliyle ‘bu karanlığın sonu gelir mi?’ gibi bir soru var karşımızda. Türkiye siyaseti, emekçi sınıflar ve özel olarak da sosyalist hareket açısından da önemli bir yere oturuyor seçimler. Ama başta da ifade ettiğim gibi her seçim çok önemli Türkiye’de. Son 50 yıla baktığımızda seçimler hiçbir zaman önemsiz olmadı.

Seçim süreçlerine baktığımızda Türkiye sosyalist hareketine dönük bir elbise, bir rol biçilmeye çalışıldığını görüyoruz. Bu biçilen rolün gerekçesi olarak seçimlerin kritikliği argüman olarak kullanılıyor. 1977, 1989, 2007 seçimleri bu seçimlere benzer bir hava ile yürütüldü. Sosyalist hareket bir yöne doğru itilmeye çalışıldı. Ortada bir düzen projesi var ve bu düzen projesinde sosyalistlere bir yer biçiliyor.

“SOSYALİSTLER AYNI HATAYI YAPMAK ZORUNDA DEĞİL”

Millet İttifakı’nın desteklenmesi, Milet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayına tereddütsüz oy verilmesi ya da HDP çatısı altında bir ittifak tezleri öne sürülüyor. Gerekçe olarak da yine seçimlerin kritik olduğu argümanı kullanılıyor.

Bugün yaşadığımız seçim atmosferinin benzerleri daha önce de yaşandı. Bu ülkenin komünistleri olarak, tarihten ders çıkarmak gerektiğini, bir tarihsel bilince sahip olmak gerektiğini ve bu bilinç doğrultusunda bugünkü seçimlere yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz. Tarihten ders çıkartacağız ve bugüne bakacağız. Türkiye sosyalist hareketi aynı hatayı bir daha yapmak zorunda değil.

Seçimler çok önemli doğru, peki önemli bir seçimde sol kendini niye önemsizleştiriyor? Mesele bu. Biz madem önemli bir döneme giriyoruz, önemli bir seçimle karşı karşıya kalacağız, öyleyse sol da kendine gereken önemi vermelidir. Geçmişe ilişkin anlattığım örneklerde, sol kendini önemsizleştirecek konumlar aldı. Önemli bir seçim sürecine giriyorsak, sol da kendini daha önemli bir hala getirecek bir çıkış yapmalı, tutum almalı, tavır göstermeli, iradesini ortaya koymalıdır.

Türkiye sosyalist hareketinin gücünü, etkisini bilmek ve görmesi gerektiğini, Türkiye’de devrimci, bağımsız, sosyalist bir odağın yaratılması konusunda becerikli davranacağını, önümüzdeki süreçte böyle bir odağın ortaya çıkması noktasında müjdeli haberler verebileceğimize kendi adımıza inanıyorum. O yüzden de birlikte, sağduyulu bir biçimde, Türkiye’de sol siyasetin ortak paydalarda buluşmasının yolunu döşemek için hepimizin emek vermesi gerektiğini düşünüyorum.”

‘SOSYALİSTLERİN İTTİFAKI’ KONUSUNDA TKH’NİN DİĞER PARTİLERLE BİR ANLAŞMAZLIĞI YOKTUR

Türkiye Komünist Hareketi’nin gerek EMEP gerekse de Sol Parti ile yaptığı görüşmelerde görüş ve düşüncelerimiz net, ilkeli, samimi olarak ortaya koyduk. Bu görüşmelerde bizi rahatsız eden hiçbir şey olmadı. Biz görüşmelerde mutabık kaldığımızı düşünüyoruz. TKH açısından hiçbir sorun bulunmuyor. Genel olarak üç partinin (TKP-EMEP-Sol Parti) kendi arasında bir ortaklaşma gerekliliği ortaya çıktı. Biz de TKH olarak bu partilere ortaklaşmaları için zaman tanıdık. Zaten bunun sonrasında ‘sosyalistlerin ittifakı’ konusunda yol alınacaktı. Biz de TKH olarak EMEP-TKP-Sol Parti’nin anlaşmalarını bekliyoruz. Anladığımız kadarıyla böyle bir anlaşma zemini gerçekleşmedi.

DEVRİMCİ İTTİFAKIN ÖNÜNÜ AÇMAK İSTİYORUZ

Bugün gelinen nokta itibariyle yeni bir düzleme geçilmesi gerekliliğini tespit ediyoruz. TKH olarak seçimlere giren girmeyen, savunduğumuz ilkelerde yan yana gelecek sosyalist güçlerle devrimci bir ittifakın önünü açmak istiyoruz.

TKH İÇİN İTTİFAKLAR SÜRECİ YENİ BAŞLAMIŞTIR

TKH, seçim girme yeterliliğini resmi olarak kazandığını yeni öğrenen bir parti olarak biz seçim ittifakları sürecinin yeni başladığını düşünüyoruz. Meşhur bir söz var ‘yeni bir dünya kurulur Türkiye de orada yerini alır’ diye; yeni bir dünya kurulur Türkiye’nin devrimci, sosyalist güçleri de orada yerini alırlar alacaklardır.