TKH Gençliği’nden açıklama: Özel üniversite öğrencileri ses çıkartmalıdır

"Bu soygun düzenine maruz kalan özel üniversite öğrencilerini ses çıkarmaya, hakları için mücadele etmeye ve parasız, eşit eğitim kavgasına güç vermeye çağırıyoruz."

TKH Gençliği’nden açıklama: Özel üniversite öğrencileri ses çıkartmalıdır

Özel üniversitelerin eğitim ücretlerine fahiş zamlar yapmasının ardından tepkiler büyüyor. Ekonomik krizin faturasının gençliğe ve emekçilere kesilmesi anlamına gelen bu adımlar Beykent ve Doğuş Üniversitesi’nin yaptığı yüzde 250’yi aşan zamlarla birlikte yeni bir aşamaya geçti.
Birçok öğrencinin okulu bırakmak zorunda kalacağı bu durumla ilgili Türkiye Komünist Hareketi Gençliği yazılı bir açıklama yaptı.
“Bugün gençliğin en temel görevi en temel haklarına dahi göz diken bu soygun düzenine karşı mücadeleyi yükseltmektir. Ekonomik krizin faturasını gençliğe ödetme hesapları yapan AKP ve patronlar kadar bugün eğitimin piyasalaşmasına ses çıkarmayanların da bu tablodan sorumlu olduğu bilinmelidir. Kapitalizm ve her türlü piyasacı anlayış sadece eğitimden değil memleketin her köşesinden kapı dışarı edilmelidir. “ vurgusunun yapıldığı açıklamada çözüm olarak özel okulların devletleştirilmesi ve kamucu bir eğitim politikasının hayata geçmesi gerektiği ifade edildi.

TKH Gençliği aynı zamanda bu süreçten etkilenen özel üniversite öğrencilerine hakları için mücadele etme ve parasız, eşit eğitim talebini yükseltme çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

“Özel Okullar Devletleştirilsin!
Eğitim, Parasız ve Eşit Olmalıdır!

2022-2023 eğitim yılı için özel okullar tek tek ücretleri açıklamaya başladı. Sermaye düzeninin eğitimi sektör, öğrencileriyse müşteri olarak gördüğünün bir ifadesi olan bu zamlar kimi okullar için %250’yi bulmaktadır.

Bu zamlar, özel okul patronlarının eğitimi değil, karlarını düşündüğünün göstergesi olmuş ve ekonomik krizle beraber, sermaye düzeninin gençliğe neyi reva gördüğü bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu gerçekler gençliğin geleceğine ve eğitim gibi temel haklarına dahi sahip çıkmadıkça başına geleceklere yalnızca birer örnek olabilir.

Bütün çarkların sermaye için döndüğü ülkemizde devlet üniversitelerinde dahi okumak; ulaşım, beslenme, barınma, defter-kitap paralarıyla beraber düşünüldüğünde erişilemez noktaya gelmişken özel okulların yaptığı zamlar kabul edilemez.

Birçok öğrenci ülkemizin içinden geçmekte olduğu ekonomik kriz sebebiyle ya okurken çalışmak ya da eğitim hayatını yarıda bırakmak zorunda kalmaktadır. Tüm bunlar, eğitim hakkının sermaye düzeni tarafından gaspı anlamına gelmektedir.

Bugün gençliğin en temel görevi en temel haklarına dahi göz diken bu soygun düzenine karşı mücadeleyi yükseltmektir. Ekonomik krizin faturasını gençliğe ödetme hesapları yapan AKP ve patronlar kadar bugün eğitimin piyasalaşmasına ses çıkarmayanların da bu tablodan sorumlu olduğu bilinmelidir. Kapitalizm ve her türlü piyasacı anlayış sadece eğitimden değil memleketin her köşesinden kapı dışarı edilmelidir.

Ticarethane olarak işleyen özel okullar devletleştirilmeli, eğitimin barınması, ulaşımı, beslenmesi, defter-kitap parasıyla beraber bütün olduğu unutulmamalı; eğitim parasız ve eşit olarak sağlanmalıdır.

Bu soygun düzenine maruz kalan özel üniversite öğrencilerini ses çıkarmaya, hakları için mücadele etmeye ve parasız, eşit eğitim kavgasına güç vermeye çağırıyoruz.

TKH Gençliği
10.08.2022”