TKH Gençliği: Beklenen güzel günler yeni bir cumhuriyetle mümkün!

"Gençliğe methiyeler düzenlere kanma, bu düzenle hesaplaşmayanlara güç verme, geleceksizliğe, işsizliğe, karamsarlığa, umutsuzluğa, yoksulluğa karşı yeni bir ülkenin kavgasına katıl!"

TKH Gençliği: Beklenen güzel günler yeni bir cumhuriyetle mümkün!

Türkiye Komünist Hareketi Gençliği, 19 Mayıs dolayısıyla bir açıklama yayımladı. Açıklamada, süslü sözlerin gençliğin mahkûm edildiği geleceksizliği gizlemeye yetmeyeceği belirtilirken, gençliğin, kendi geleceğini toplumun kurtuluşunda görmesi ve ülkenin kurtuluş kavgasında yerini alması gerektiği vurgulandı.

“Gençlik bayram kutlayamıyor: Beklenen güzel günler yeni bir cumhuriyetle mümkün!” başlığıyla yayımlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemiz, yoksulluğun giderek büyüdüğü, gericiliğin arkadaşlarımızı aramızdan aldığı, gençliğin okumak için çalışmak ve borçlanmak zorunda bırakıldığı, eğitimin gittikçe ulaşılabilirliğini yitirdiği bununla beraber düzenin biz gençlere işsizlik ve geleceksizlikten başka bir şey vaat edemediği bir tabloda bu 19 Mayıs’ı “kutluyor”.

Gençliğin bütün bu karanlık tablo ve geleceksizlik çemberinin karşısında kurtuluş yolunun ülkeyi terk etmekte aradığı bu dönemde, düzenin aktörleri, her 19 Mayıs’ta olduğu gibi, gençliğe dair bir dizi süslü söz söyleyecek, “Gençlik geleceğimizdir” diyecek, gençlerden beklentilerini sıralayacaklar. Hamaset ve yalanların altında yatan gerçekse süslü sözlerle gizlenemeyecektir. Özünde geleceksizlik yaratan bu düzenin geleceğini garanti altına almanın yolunun gençlikten geçtiğini düzenin kendisi de görmektedir.

Süslü sözlerse gençliğin mahkûm edildiği geleceksizliği gizlemeye yetmeyecektir. 21 yıllık AKP iktidarının gençliği getirdiği nokta ortadayken, Millet İttifakı’nda cisimleşen düzen muhalefetininse “köprüyü geçene kadar” siyasetine sarıldığı bilinmelidir. Bu ülkenin geleceğinin gençler olduğu en büyük doğrudur fakat bu düzenin geleceğini kurtarma peşine düşenlerin; gençlik yemek, yol, kitap parası hesaplarken diğer tarafta patronların karını hesaplayanların; ülkemizi emperyalizmin üssü haline getirenlerin; gençliği kaldığı yurt odalarında dahi kuşatmaya çalışan gerici tarikatları “sivil toplum kuruluşu” diyerek güzelleyenlerin; “her üniversite mezunu iş bulmak zorunda değil” diyenlerin, gençliğin geleceğini düşünmek bir yana, gençliğin geleceğini çaldığı apaçık ortadadır.

Ortaya konulan çabaysa yalnızca gençliği “oy deposu” olarak gören burjuva siyasetinin yalan ve oyunlarından ibarettir.

Bugün gençlik, okumak için çalışmak zorunda bırakılıyor, üniversitede bilimsel eğitimin esamesi okunmuyor, ülkede yaşanan ekonomik krizin faturası gençliğe kesiliyor, üniversite okumak isteyen gençler büyük bir borç batağına sürükleniyor ve hayata borçlu başlatılıyor.

Eğitimin, ulaşımın, barınmanın, sağlığın sektör haline dönmesine ses çıkarmayanlardan, gençliği yurtsuz bırakanlardan, işsizliği görmezden gelip seçim vaatlerine bedava internet koyanlardan, kredi borçlarını sileceğiz diyemeyenlerden, her fırsatta gençliğin tepkisini düzen içinde tutmaya çalışıp sandığı işaret edenlerden çözüm geleceği düşünülmemelidir.

Çözüm, memleketi ve gençliği kurtaracak, insanca bir yaşamı tesis edecek olan yeni bir ülkede, Sosyalist Cumhuriyet’tedir.

Çözüm, sermaye sınıfının sömürüsüne son verecek, ülkemizi emperyalizmin boyunduruğundan kurtaracak, her türlü gerici ve ırkçı düşünceyle hesaplaşacak olan Sosyalist Türkiye kavgasının yükseltilmesi ve sonunda aydınlık bir memleketin inşa edilmesidir!

Gençlik, kendi geleceğini toplumun kurtuluşunda görmeli ve ülkenin kurtuluş kavgasında yerini almalıdır. Ne umutsuzluk, ne kaçış, ne de sahte umutların eşit ve özgür bir yaşamı getirmeyeceği bilinmelidir.

Türkiye Komünist Hareketi Gençliği olarak, tüm gençliği geleceğine sahip çıkmak için sosyalizm kavgasına güç vermeye ve yarını örgütlemeye çağırıyoruz!

Gençliğe methiyeler düzenlere kanma, bu düzenle hesaplaşmayanlara güç verme, geleceksizliğe, işsizliğe, karamsarlığa, umutsuzluğa, yoksulluğa karşı yeni bir ülkenin kavgasına katıl!

Geleceğimize sahip çıkmak için ayağa kalkalım, gücümüzü birleştirelim! 29 Mayıs Pazar günü 16.00’de Şişli Habitat Parkı’nda “Gençlik Geleceğine Sahip Çıkıyor!” buluşmasında yan yana gelelim!

Bu memleket de, gelecek de bizim!”