'Tekmeci' Yusuf Yerkel, Almanya'da eylemle karşılanacak: Bu insanlık düşmanını şehrimizde istemiyoruz!

"Bay Yerkel’i ‚istenmeyen şahıs’ olarak ilan ediyoruz. Bu insanlık düşmanını şehrimizde istemiyoruz! Bütün demokratik ve insani örgütlenmeleri, bu eylemimize destek vermeye davet ediyoruz.”

'Tekmeci' Yusuf Yerkel, Almanya'da eylemle karşılanacak: Bu insanlık düşmanını şehrimizde istemiyoruz!

Soma’da 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği katliam sonrası düzenlenen eylemler sırasında bir madenciye yerdeyken tekme atan Yusuf Yerkel’in Frankfurt’a Ticaret Ataşesi olarak atanmasına tepkiler devam ediyor. Çok sayıda sivil toplum örgütü, yarın Frankfurt Başkonsolosluğu önünde “İstenmeyen Adam” adlı gösteri düzenleyecek.

Yaklaşık 30 dernek, STK ve kişi tarafından imzalanan ortak bildiride, “Bay Yerkel’i‚ istenmeyen şahıs’ olarak ilan ediyoruz. Bu insanlık düşmanını şehrimizde istemiyoruz! ” denildi.

“BU İNSANLIK DÜŞMANINI ŞEHRİMİZDE İSTEMİYORUZ”

Açıklamanın devamında, “Yusuf Yerkel’in TC Frankfurt Başkonsolosluğu’na ticari ateşe olarak görevlendirilmesini protesto ediyoruz. Mayıs 2014’te 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma’daki maden ocağı iş cinayetinden hemen sonra, dönemin Başbakanı ve şimdinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarından olan Yusuf Yerkel, yerde yatan bir maden işçisini acımasızca tekmelemişti. Oysa bu maden emekçisi, sadece Türkiye’deki maden ocaklarının tehlikeli ve kabul edilemez olan çalışma koşullarını protesto ediyordu. Bay Yerkel’i ‚istenmeyen şahıs’ olarak ilan ediyoruz. Bu insanlık düşmanını şehrimizde istemiyoruz! Bütün demokratik ve insani örgütlenmeleri, bu eylemimize destek vermeye davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

“KAMU VİCDANINI YARALAYAN BİR KARAR”

Bildiriyi imzalayanlar arasında Hessen Eyalet Meclisi’ndeki milletvekillerinden Turgut Yüksel (SPD), Saadet Sönmez (Sol Parti), Taylan Burcu (Yeşiller), Hessen Eyalet Meclisi eski Milletvekili Mürvet Öztürk de yer alıyor.

Almanya Göçmenler Konseyi Başkanı Memet Kılıç ise yaptığı açıklamada “Soma’da yaşanan olaylarda, yerde yatan bir madenciye attığı tekme nedeniyle simge haline dönüşen bir kişinin Almanya’da böyle bir göreve atanması, kamu vicdanının yaralayan bir karar. Bunu kabul etmek zor. Aynı zamanda Türkiye’de karar vericilerin pervasız davrandığını gösteriyor.” dedi.

'Tekmeci' Yusuf Yerkel, Almanya'da eylemle karşılanacak: Bu insanlık düşmanını şehrimizde istemiyoruz!

Almanya Türk Toplumu(TGD) da “Böyle liyakatsız atamayı birçok sağduyu sahibi vicdanlı kurum, kuruluş ve insanlar gibi bizlerin de kabul etmesi ve sineye çekmesi mümkün değil” açıklamasını yaptı.