SOL Parti'den ittifak açıklaması: HDP’nin çağrısıyla gerçekleşecek içeriği belli olmayan çalışmanın parçası değiliz

SOL Parti, HDP'nin oluşturmak istediği ittifakın parçası olmadıklarını açıkladı. SOL Parti, "HDP’nin çağrısıyla gerçekleşecek sınırları ve içeriği beli olmayan demokrasi ittifakı adlı çalışmanın parçası olmadığımızı kamuoyu ile paylaşırız" açıklamasında bulundu.

SOL Parti'den ittifak açıklaması: HDP’nin çağrısıyla gerçekleşecek içeriği belli olmayan çalışmanın parçası değiliz

SOL Parti, sosyal medya hesabından yazılı olarak yaptığı açıklamayla Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin çağrısıyla gerçekleşecek olan ”Demokrasi İttifakı” görüşmelerinin parçası olmadığını açıkladı. Yapılan açıklamada  “tartışmaya seçim ittifaklarından ve milletvekili sayılarından başlamayı doğru bulmuyoruz” denirken “Partimiz bu aşamada hangi koşullarda yapılacağı belli olmayan seçime ilişkin ittifak tartışmasına girilmesini doğru bulmamaktadır. ” denildi.

“MİLLETVEKİLİ SAYILARINDAN BAŞLAMAYI DOĞRU BULMUYORUZ”

Yapılan açıklamanın önemli bölümü ise şöyle:

“Durum böyle iken tartışmaya seçim ittifaklarından ve milletvekili sayılarından başlamayı doğru bulmuyoruz. Bize göre bu etapta yapılması gereken şey, içinde ciddi riskler barındırdığı açık olan seçimin koşullarını belirleyecek toplumsal bir mücadelenin örgütlenmesidir.

Partimiz bu aşamada hangi koşullarda yapılacağı belli olmayan seçime ilişkin ittifak tartışmasına girilmesini doğru bulmamaktadır. HDP’nin çağrısıyla gerçekleşecek sınırları ve içeriği beli olmayan demokrasi ittifakı adlı çalışmanın parçası olmadığımızı kamuoyu ile paylaşırız.”

https://twitter.com/solpartibilgi/status/1483048640088264706?s=20