SADAT, 20-25 ülkeye 'proje' üretmiş

SADAT yöneticisi, “Biz Türkiye’nin önünü açacak projeler geliştiriyoruz. Bir dönem Türkiye terörden boğuluyordu. Bizim ürettiğimiz projelerle Türkiye istikrara kavuştu. ASDER ve ASSAM’ın çalışmalarıyla terörle mücadele konsepti değişti 2016’dan sonra” dedi.

SADAT, 20-25 ülkeye 'proje' üretmiş

SADAT Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi, Ukrayna’nın Türkiye’den silah almak için kendilerine başvurduğunu söyledi.

Tanrıverdi, “Bizim ürettiğimiz projelerle Türkiye istikrara kavuştu” dedi.

Halk TV’den İsmail Saymaz’a konuşan Tanrıverdi, iktidara sundukları, Genelkurmay’ın Milli Savunma Bakanlığı’na, Jandarma’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanması önerilerinin kabul gördüğünü belirterek ‘terör’ün çözümünde etkili olduklarını öne sürdü.

Tanrıverdi, Saymaz’ın “Bu yolla terörü durdurduğunuzu mu söylüyorsunuz” sorusuna “Niye 2016’dan sonra birden bire cumhurbaşkanı, Adnan Tanrıverdi Paşa’yı başdanışmanlığa atadı” yanıtını verdi.

SADAT yöneticisi, “Biz Türkiye’nin önünü açacak projeler geliştiriyoruz. Bir dönem Türkiye terörden boğuluyordu. Bizim ürettiğimiz projelerle Türkiye istikrara kavuştu. ASDER ve ASSAM’ın çalışmalarıyla terörle mücadele konsepti değişti 2016’dan sonra” dedi.

Tanrıverdi, Türkiye’nin silahlı insansız hava aracı sattığı Ukrayna’nın silah alımı için kendilerinden Savunma Sanayi başkanı aracılığıyla yardım istediğini de öne sürdü: “Şu an Ukrayna’nın talebi var. Biz sorduk. Türkiye’den satın almayı istediği ürünler var. Silah tabi. Yetki belgesi gönderdiler. ‘Sizin üzerinizden almak istiyoruz. Görüşmeleri ilerletemiyoruz’ dediler. Ne olduğunu anlamak için yazılı başvurduk.”

Tanrıverdi’nin sorulara verdiği yanıtlar şöyle:
“Kuruluş amacınız İslam ülkelerinde resmi güçlere eğitim değil mi?
Evet, danışmanlık, eğitim ve donatım hizmetleri.
Tedhiş, bombalama, gayrı nizami harp ve diğer eğitimleri yabancı ülkelerde veriyorsunuz öyle mi?
Türkiye’de verebilmemiz mümkün değil. Türkiye’deki mevzuat yabancı silahlı kuvvetleri getirip eğitmemize izin vermiyor.
Türkiye’de kamp kurmayı ve eğitim vermeyi denemişsiniz
Milli Savunma Bakanlığı’ndan talep ettik. Neden? Biz pazarlamaya ilk başladığımızda Malezya Emniyeti’nden talep geldi. Dediler ki, “Nerede yapılacak? “Tabi ki Malezya’da. Bizim eğitim verebileceğimiz yerimiz yok” dedik. “Biz bu eğitimleri İngiltere’de alıyoruz, özel şirketler var. Aynı şartlarda olursa sizden alırız” dediler. Biz de istedik.
Neden yer vermediler?
Mevzuat müsait değil. Değişiklik önerdik. Savunma Sanayi Güvenliği Kanunu, silah ve mühimmat alım satımını düzenlemiş. Ancak yarın savunma sanayi, güvenlik, stratejik danışmanlık ve özel askeri eğitim şirketi olur diye düşünmemiş.
Kampınız olmadı mı?
Hiç olmadı.
Gayrimüslim ülkelerde askeri eğitim verdiniz mi?
Tercih etmedik. Oralara pazarlama faaliyeti yürütmüyoruz.
Kaç ülkede faaliyetiniz var?
Şu ana kadar 20-25 ülkeye proje ürettik.
Bugün proje yürüttüğünüz ülke var mı?
Silahlı kuvvetlerine hizmet sunduğumuz ülkeler var.
O ülkelerin ordularına yönelik mi?
Hepsi. Polislere ikmal hizmeti verdiğimiz oldu. Donatım malzemesi. Mesela robocop kıyafeti.
Eğitimin içeriği ne?
Temel özel kuvvet eğitimi. Su altı, su üstü, kara ve hava eğitimleri.
İslam ülkelerinden bazıları diktatörlükle, krallıkla ve radikal görüşlü başkanlar tarafından yönetiliyor. Bazıları Türkiye’ye hasım. Milli güvenliği tehdit edebilirler. Ülke tercihi yaparken yalnızca şirket çıkarına bakarak “Evet” demeniz ne kadar doğru?
Bakın, hizmet vermeyi kabul ettiğimiz ülkelerle ilgili talep geldiğinde Milli Savunma Bakanlığı’na, Dışişleri’ne, MİT’e ve Cumhurbaşkanlığı’na “Uygun mu?” diye yazıyoruz.
Ne yanıt geldi?
Sadece bir ülke için “Olmaz” denildi. Kabul etmeyecekleri birşey yapmıyoruz. Şu an Ukrayna’nın talebi var. Biz sorduk.
Ukrayna ne talep etti?
Türkiye’den satın almayı istediği ürünler var.
Silah?
Silah tabi. Yetki belgesi gönderdiler. “Sizin üzerinizden almak istiyoruz. Görüşmeleri ilerletemiyoruz” dediler. Ne olduğunu anlamak için yazılı başvurduk.
Milli Savunma Bakanlığı’na?
Pazartesi randevu talep ettik, cuma Kılıçdaroğlu buradaydı.
Yanıt geldi mi?
Gelmedi.
Ukrayna adına size kim başvurdu?
Savunma Sanayi Başkanı.
Ne zaman?
Son birkaç hafta içinde.
Rusya istedi mi?
Yok. Rusya ile hasımız. Gittiğimiz ülkelerde Rusya da pazar kapmaya çalışıyor. Biz çekişiyoruz. Ben kaparsam ülkeyi Türkiye’ye bağladım demektir.
İslam ülkelerine hizmet verdiğinizi söylediniz. Ukrayna’ya niye veriyorsunuz?
Yani, talep geldi. Eğer üretebileceksem çözüm üretmek isterim.
Demek ki gayrimüslimlere de veriyormuşsunuz.
Eğitim vermiyoruz.
Eğitim haram da silah helal mi? Ukrayna’yı Müslüman mı saydınız?
Ukrayna’yı mazlum görüyoruz.
Ukrayna Türkiye ile yakın, Bayraktarlarla samimiyken, çözemedikleri sorunu neden sizin üzerinizden çözmeye çalışıyorlar?
Bilemiyorum.
Hükümetle iç içe gördükleri için mi?
Olabilir.