Robert Ford: ABD, Irak ve Suriye'den çekilmeyecek

ABD'nin eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford, Suudi gazetesi Şarku’l Avsat’a yazdığı makalede ABD'nin Irak ve Suriye’den çekildiğine ilişkin analizlerin düzeysiz olduğunu söyledi.

Robert Ford: ABD, Irak ve Suriye'den çekilmeyecek

ABD’nin eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford, Suudi gazetesi Şarku’l Avsat’a bir makale yazdı. Ford yazısında Joe Biden hükümetinin geçtiğimiz Kasım ayında dünyanın her yerindeki ABD güçleriyle ilgili incelemede bulunduğunu, Çin’in en büyük stratejik sorun olduğu sonucuna vardığını; ancak ABD’nin Ortadoğu’daki askeri varlığında hiçbir değişiklik olmadığını söyledi.

ABD’nin Fars Körfezi bölgesinde ve Kuveyt, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerdeki güçlerini koruyacağını belirten Robert Ford, Ürdün’deki “Muvaffak es-Sulta” üssünü genişlettiğini Fars Körfezi’nde Arap Yarımadası yakınlarındaki deniz tatbikatlarına da devam ettiğini hatırlattı.

Ford yazısında ayrıca geçtiğimiz haziran ayında yaklaşık 40 bin Amerikan askerinin Levant bölgesi ve Fars Körfezi’nde bulunduğunu belirterek Amerikan Savunma Bakanı Austin Lloyd’un da Kasım ayında Manama’da düzenlenen bir güvenlik konferansında “Amerika bölgede gerçek bir savaş gücüne sahiptir ve bunu koruyacağız” dediğini nakletti.

ABD’nin son üç başkanının Irak ve Afganistan savaşları konusunda müzakerelerde bulunduğunu ve Ortadoğu bölgesinde yeni bir kara savaşına girmekten sakındığını belirten Robert Ford, “fakat yeni bir savaşa girme konusunda ihtiyat göstermek savunma pozisyonuna geçmek veya geri çekilmek anlamına gelmemektedir” dedi.

Trump veya Biden’ın ABD’nin Irak ve Suriye’deki tüm askerlerini çekmediğini hatırlatan Robert Ford, Amerika’nın Irak ve Suriye’deki bulundurduğu asker sayısının iki yıldır çok fazla değişmediğini önümüzdeki birkaç yıl içinde de değişmeyeceğini söyledi.

“Robert Ford, “Amerika, Irak’ta tek taraflı muharip görevler icra etmeme sözü verdi. Bu, yeni bir durumdur. Amerika Suriye’de de IŞİD’le mücadele etmek için kalacak. Amerikan askerlerinin IŞİD sorununu tamamen ortadan kaldıracağını söylemek mantıklıdır. Dolayısıyla her halükarda Amerikan askerleri yakın gelecekte Irak ve Suriye’yi terk etmeyecek” dedi.

ABD’nin Amerika’nın Ortadoğu bölgesindeki askeri varlığının devam edeceğini belirten Ford, sözlerine şöyle devam etti:

“Biden hükümeti geçtiğimiz ay, Ilan Goldenberg’i Amerikan Savunma Bakanlığında üst düzey bir karar verici olarak atadı. O, Washington Institute’nün eski analistlerinden biriydi ve Demokrat Parti ile ilişkiliydi. Godenberg, 2020 başlarında Biden hükümetine şu tavsiyelerde bulundu: Birincisi: Bölgede terörizmle mücadeleye odaklanmak, 1991 veya 2003’teki gibi yeni bir kara savaşına değil. İkincisi: Amerka’nın Fars Körefzi’ndeki büyük askeri üslerindeki varlığını azaltmak ve onları bölgedeki İran füzelerinin menzilinden uzak olan başka yerlere taşımak. Üçüncüsü: Amerika’nın bölgedeki liman ve havaalanlarına daha fazla asker gönderebilmesini garanti etmeleri için ortaklarıyla müzakere etmesi.”

ABD’nin gerekli görmesi halinde bölgeye daha fazla asker göndereceğini belirten Robert Ford, “Amerikan artık tartışmasız bir süper güç değil; ancak Amerikan siyasi otoritesinin Ortadoğu’yu terk edeceğini düşünen yabancı liderler, Amerikan iç politikasını ve Biden hükümetinin politikalarını bilmiyor” dedi.