Oyuncu Civan Canova yaşamını yitirdi

Yakın zamanda akciğerinde kitle tespit edilen usta oyuncu Civan Canova, 67 yaşında yaşamını yitirdi.

Oyuncu Civan Canova yaşamını yitirdi

Bir süredir hastanede tedavi gören usta oyuncu Civan Canova, 67 yaşında hayatını kaybetti.

Canova, geçtiğimiz hafta hastane odasında yayınladığı bir video ile sağlık durumunu anlatmıştı. “Her şey 2014 yılında Gümüşlük sahilinde dolaşırken başladı” diyen 67 yaşındaki Canova, birkaç ay önce hastaneye başvurduğunu ve çekilen MR sonucunda akciğerinde belirsiz kitle tespit edildiğini ifade etmişti.

KİMDİR?

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, oyun yazarı, senarist ve tiyatro yönetmeni olan Civan Canova 28 Haziran 1955’te Ankara’da dünyaya geldi. Üvey babası Kartal Tibet onu film setleri ile tanıştırdı. 1974 yılının yaz aylarında devrimci sinemacı Yılmaz Güney’in “Arkadaş” filminde “Halil” isimli genç karakteri oynayarak oyunculuğa başladı. Öğrenciliği sırasında Şerif Gören’in yönettiği Nehir (1977) adlı filmde rol aldı. Konservatuvardan 1979 yılında mezun oldu ve Devlet Tiyatroları kadrosuna girerek İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı, birçok oyunda görev aldı.

Canova, Çiçek Taksi de aralarında olmak üzere bazı televizyon dizilerinde de rol almıştı. 2006 yılında, Eve Dönüş filmindeki işkenceci polis rolü ile 43. Altın Portakal Film Festivali’nde Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı ve 12. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü “Sis ve Gece” filmindeki Cuma rolünü canlandıran İlyas Salman ile paylaştı.