Ömer Çelik’in açıklamaları sonrası ÖSYM sınav takvimini geri çekti

AKP Sözcüsü Çelik'in “YKS tarihi prensip olarak seçim takvimiyle sınav takvimi üst üste gelmez” açıklamasının ardından ÖSYM yayımladığı sınav takvimi duyurusunu geri çekti.

Ömer Çelik’in açıklamaları sonrası ÖSYM sınav takvimini geri çekti

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 2023 seçimlerinin gerçekleştirilmesi beklenen 18 Haziran’da Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (2023-YKS) yapılacağını açıklayan ÖSYM, sınav tarihi duyurusunu geri çekti.

Dün (24 Kasım) ÖSYM’den yapılan açıklamada, 2023-YKS otorumlarının 17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleştirileceği duyurusu yapıldı. ÖSYM tarafından açıklanan bu tarihlerin daha önce işaret edilen seçim gününe denk gelmesi dikkat çekti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 8 Ekim 2022’de yaptığı açıklamada, seçimler için tarih vermiş, 18 Haziran’ı işaret etmişti. Bahçeli, “Seçimler yasa çerçevesinde 18 Haziran’da yapılacaktır” ifadesini kullanmıştı.

ÖSYM’nin açıkladığı son sınav takviminde söz konusu tarihe Türkiye’deki en geniş katılımlı üniversite sınavını koyması kulislerini hareketlendirdi.

Ankara’da seçimin 18 Haziran’dan önce bir tarihe alınacağı iddia edilirken, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “YKS tarihi Prensip olarak seçim takvimiyle sınav takvimi üst üste gelmez” dedi. Çelik, “Öğrencilerimizin hiçbir sınavını seçim takvimine denk getirmeyiz. Bununla ilgili ÖSYM bir çalışma yapıyor, yakın zamanda kamuoyuyla paylaşır” açıklamasını yaptı.

Söz konusu gelişme üzerine ÖSYM de sınav duyurusunu geri çekti. Yeni sınav takvimiyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.