Maymun Çiçeği: Yeni bir pandemi yolda mı?

Maymun Çiçeği hastalığı hakkında merak edilenleri siz değerli Manifesto okuyucuları için derledik.

Maymun Çiçeği: Yeni bir pandemi yolda mı?

HABER MERKEZİ

Covid-19’un ilk öce bir salgına daha sonra ise bir pandemi sürecine dönüşmesi, insanların yaşam koşullarını etkilerken basın ve kamuoyunda yeni bir pandemi sürecinin var olma olasılığı tartışılmaya başlanmıştı. Maymun Çiçeği hastalığının dünya genelinde çoğalması, basın ve kamuoyunda acaba bir pandemi süreci de yolda mı? sorularını beraberinde getirmişti.

MAYMUN ÇİÇEĞİ’NİN TARİHÇESİ

Maymun Çiçeği hastalığı ilk defa 1970’te Afrika kıtasında görülmüştür. Afrika kıtası dışındaki kıtalara geçisin “Hayvan Ticareti” vasıtasıyla gerçekleştiği düşünülmektedir. Bu salgının başlangıcının Gambiya keseli sıçanlardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Adındaki “maymun” ibaresi dışında daha çok kemirgenlerden geçen bir hastalıktır.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NASIL BULAŞIR

Hayvanlardan insanlara yakın temas ile geçtiği bilinilmekle beraber İyi pişmemiş etlerin tüketilmesi sonucunda da bulaşabilmektedir. Hayvandan insana yakın temas yoluyla bulaştığı gibi insandan insana geçisin de yakın temas ile gerçekleştiği bilinmektedir. 1980 itibari ile dünyadan silinme noktasına gelen Çiçek hastalığı için üretilen aşının, Maymun Çiçeği hastalığına karşı koruyuculuğu bulunduğu bilinmektedir.

TÜRKİYE’DE MAYMUN ÇİÇEĞİ

Geçen günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. Bilindiği gibi, bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor”  diyerek duyurmuştu.

MAYMUN ÇİÇEĞİ ‘NİN TEDAVİSİ

Lezyonlar ile beraber temas yolu ile bulaşan Maymun Çiçeği hastalığı, ağırlıklı olarak destekleyici ilaçların kullanımı ile gerçekleştiği bilinilmektedir. Ek olarak da Çiçek aşısının koruyuculuğu bulunduğu bilinilmektedir. Ancak Çiçek aşısı Türkiye’de 1980’den sonra aşı takviminden kaldırılması yurttaşları Maymun Çiçeği hastalığına karşı savunmasız bırakmıştır.

TÜRKİYE’DE NE KADAR ÇİÇEK AŞISI VAR

Türkiye, 2001 ‘de Amerika’da gerçekleşen şarbon saldırısı sonrasında bir miktar Çiçek aşısı satın almıştı, ancak bu aşıların kullanım ömürleri veya başka bir ülkeye satılıp satılmadığı bilinmemektedir.