Macron'la telefon görüşmesi: İşte Putin'in şartları

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Emanuel Macron'la telefonda görüştü. İkilinin yaptığı telefon görüşmesinde operasyona ilişkin suların durulması için bazı şartlar öne sürdü.

Macron'la telefon görüşmesi: İşte Putin'in şartları

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la telefon görüşmesi yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki durumun düzelmesinin Ukrayna’nın silahsızlandırılması, Nazilerden arındırılması, tarafsızlık statüsü elde etmesi ve Kırım’ın tanınması ile mümkün olduğunu vurguladı.

Fransız tarafının talebi üzerine gerçekleşen görüşmeye ilişkin Kremlin’den yapılan açıklamada “Putin, durumun düzelmesinin ancak Kırım’daki Rus egemenliğinin tanınması, Ukrayna devletinin silahsızlandırılması ve Nazilerden arındırılması ve onun tarafsızlık statüsünün sağlanması da dahil Rusya’nın güvenlik alanındaki meşru çıkarlarının koşulsuz olarak gözetilmesi halinde mümkün olduğunu vurguladı” ifadelerine yer verildi.

Rus güçlerinin sivilleri tehdit etmediğini ve sivil tesislere ateş açmadığını da kaydeden Rusya lideri, tehdit oluşturan tarafın sivil nüfusu canlı kalkan olarak kullanan, saldırı sistemlerini meskun mahallere özellikle konuşlandıran ve Donbass’taki kentlere yönelik saldırılarını artıran Ukrayna milliyetçiler olduğunu vurguladı.

Taraflar, irtibatta kalmayı kararlaştırdı.