Macron yeni kabineyi açıkladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ikinci görev dönemi kabinesini kamuoyuna duyurdu.

Macron yeni kabineyi açıkladı

Fransa’da geçen ay yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Emmanuel Macron yeni kabinesini kamuoyuna açıkladı. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre dışişleri bakanlığı görevine Fransa’nın İngiltere Büyükelçisi Catherine Colonna getirildi. Merkez sağ çizgideki Cumhuriyetçiler partisi üyesi olan Colonna, eski cumhurbaşkanı Jacques Chirac döneminde de Avrupa bakanlığı yapmıştı.

Kabinede diğer bir büyük değişiklik de savunma bakanlığı görevine Sebastian Lecornu’nun gelmesi oldu. Lecornu daha önce denizaşırı ülkeler bakanlığını yürütüyordu.

Kabinede üç kritik bakanlıkta ise değişim olmadı. Maliye bakanlığını Bruno Le Maire, içişleri bakanlığını Gerald Darmanin, adalet bakanlığını da Éric Dupond-Moretti sürdürecek. Macron’un ilk görev döneminde sanayi bakanı olanı Agnes Pannier Runacher de enerji bakanlığı görevine getirildi.

Emmanuel Macron Pazartesi günü şimdiye kadar çalışma bakanı olarak görev yapan Elisabeth Borne’un ülkenin yeni başbakanı olacağını duyurmuştu. Macron’un 17 kişilik yeni kabinesinde 8 kadın bakan bulunuyor.