Maçoğlu: Fiili ve meşru olarak programımıza devam edeceğiz

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, valilik tarafından yasaklanmaya çalışan Munzur Festivali'yle ilgili "programımızı uygulamaya devam edeceğiz" dedi.

Maçoğlu: Fiili ve meşru olarak programımıza devam edeceğiz

Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi, bu yıl 20’ncisi düzenlenecek Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne yönelik valiliğin getirdiği kısmi yasaklamalara ilişkin açıklama yaptı.

“Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz” şiarı ile 21- 24 Temmuz tarihleri arasında Dersim ve bağlı ilçelerinde yapılacak olan 20’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne Tunceli Valiliği’nce getirilen bazı yasaklamalara ilişkin açıklama yapıldı.

Dersim Belediyesi toplantı salonunda Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu tarafından yapılan açıklamada, “Belirtmek gerekir ki Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Dersimlilerin tarihine, kültürüne, inancına, diline ve doğasına sahip çıkma çabasının ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Dönem dönem festivalimize dönük ortaya çıkan bu yasakçı zihniyetin yasaklamalarını kabul etmiyoruz. Geçmişten bugüne kadar doğanın -dilin–kültürün-sanatın savunucusu olan bizler; festival programında yer alan etkinlikleri değiştirmeden fiili ve meşru olarak programımızı uygulamaya devam edeceğiz” denildi.

18 Temmuz tarihinde valilik makamınca tertip komitesi başkanlığına gönderilen üç yazıyla; kısmi yasaklamalar olduğunun kendilerine bildirildiğini belirten Maçoğlu, “ildirimde stadyumun tadilatta olduğu, pansiyonların eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi için süren onarımlar, yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı yürüyüş ile basın açıklamasının yasaklandığı ve Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi’nin konserlerine izin verilmeyeceği ifade edildi” dedi.

Festivalde yapılacak müzik dinletilerinin valilik tarafından “2911 sayılı toplantı, gösteri, yürüyüşü ve 5442 sayılı il idaresi kanunu” kapsamında değerlendirilerek yasaklandığını ifade eden Maçoğlu, “Adı geçen Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin bundan önce birçok yerde konser verdikleri, çeşitli etkinliklerde dinleti sundukları bilinmektedir. Keyfi kararlarla müzik gruplarının, halk sanatçılarının dinleyicisiyle buluşmasının engellemesini kabul etmiyoruz. Daha önce planlandığı şekilde Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi de Seyit Rıza Meydanı’nda kurulacak sahnede halkın ezgilerini söyleyeceklerdir” açıklaması yaptı.