Kuşkulu ilişkiler

Erdoğan’ın terörist diye içeride tuttuğu Demirtaş’ı, terörist başı dediği Öcalan’la tehdit etmesi de bu acı gerçeği kanıtlamaya yetiyor. İçişleri Bakanı Soylu’nun “terörle mücadelede dünyaya ders veriyoruz” savı da böylelikle bizatihi Erdoğan tarafından çürütülmüş oldu. Bir yandan yılların mahkumu Öcalan’a meşruluk atfedip öte yandan İBB’de terörist avına çıkmak çok büyük bir çarpıtmadır.

Kadir Has Üniversitesi ile Global Akademi tarafından geliştirilen Türkiye Eğilimleri Araştırması’nın sonuçlarına göre ekonomide yaşanan sorunlar halkın gündeminde ilk sırada yer alıyor. Daha sonra da ‘mülteciler’, ‘koronavirüs salgını’, ‘hak ve özgürlüklerin sınırlanması’, ‘terörle mücadele’ ve ‘eğitim’ gibi sorun başlıkları sıralanıyor . ¹

Bu sonuçlar, terörle mücadeleyi ülke gündeminin ilk maddesi olarak her fırsatta dayatan Cumhur İttifakı’nın kamuoyunda beklediği karşılığı bulamadığını gösteriyor. Diğer deyişle daha önce AKP ya da MHP’ye oy vermiş kararsız kitlenin, seçim sürecinde terörle mücadele savıyla ikna edilmesi zor görünüyor. TBMM’de iktidar temsilcileri, televizyon ekranlarında ise yandaşlar, tüm muhalif sesleri sürekli terör argümanıyla püskürtmeye çalışıyor. Bütçe görüşmelerinde Ulaştırma Bakanı bile muhalefet sözcülerinin zor sorularını savuşturmak için terör meselesini kendine kalkan yapmıştı! ²

Eski pozlardaki failler

İktidar, özellikle çözüm sürecinden vazgeçtikten sonra terör kavramını popülist politikasının oyuncağı haline getirdi. Ne ki Erdoğan, “Edirne’deki (Demirtaş) en büyük hesabı İmralı’dakine verecek” şeklindeki son gafıyla terörle mücadele edildiği yönündeki baskın kamuoyu algısını yerle bir etti. 23 yıldan beri hükümlü konumunda İmralı’da tutulan Öcalan’ın siyasi aktör olarak gücünü hâlâ koruduğunu Erdoğan zımnen ilan etmiş oldu. Anımsanacağı gibi Cumhur İttifakı, İstanbul seçimlerinin kampanya sürecinde Öcalan’ın mektubunun televizyonda okunmasına, kardeşinin de TRT ekranından Kürt seçmenlere mesaj vermesine seyirci kalmıştı. Hatta o sıra Erdoğan, gazetecilerin İmralı’ya yönelik tecrit sorusunu yanıtlarken “Bizim Mehmet gitti” diye Öcalan’ın diğer kardeşini kasteden bir açıklama da yapmıştı .

Kürt seçmenleri bölmeye dönük benzer senaryonun bugünlerde yeniden devreye sokulmaya çalışıldığı görülüyor. Anlaşılan PKK’yı ‘meşru’ aktör olarak öne çıkarıp HDP’yi siyaset sahnesinden silmek murat ediliyor. Anayasa Mahkemesi’ne seçilen AKP kökenli yeni üyeden destek bulma hevesiyle HDP’nin kapatılması seçeneği de masada tutuluyor. HDP’li kadın vekilin operasyon sonucunda ölen PKK’lı erkek arkadaşıyla çektirdiği eski bir fotoğrafının piyasaya sürülmesi de aynı senaryonun parçası gibi duruyor. Buna karşılık iktidar sahipleri, PKK Kampı ziyaretinde Öcalan’ın elinden çiçek alırken görüntülenen Perinçek’in eski fotoğrafıyla ilgilenmiyor. Yani örgütün lideriyle değil de sıradan bir üyesiyle poz veren kişi terörle bağlantılı diye mimleniyor… Dahası 15 Temmuz’dan sonra terör örgütü lideri olarak ilan edilen Gülen ile yan yana görünmek için yarışan AKP’lilerin eski fotoğraf arşivi de yok sayılıyor. Sonuçta Cumhur İttifakı, teröre ilişkin ölçütleri işine geldiği gibi belirliyor; siyasi rakiplerini terörle iltisaklı diye yaftalayarak kamuoyuna terör meselesine karşı duyarlıymış imajı veriyor.

Danışıklı dövüş

Erdoğan’ın seçim dönemlerindeki kritik tavırları ve söylemleri dikkate alındığında Öcalan ile kurulan ‘seviyeli’ ilişkinin çözüm sürecinden sonra da sürdürüldüğü anlaşılıyor. Türkiye’de derin devletin muhtelif paydaşlarıyla içli dışlı olan iktidarlar, çatışmacı iklimden fayda sağlıyor. Dolayısıyla terör sorununu çözmektense statükoyu yönetmek yeğ tutuluyor. PKK’nın 1984 yılında yaptığı ilk eylemlerinden bugüne kadar Öcalan, nice başbakanlar, bakanlar, genelkurmay başkanları eskitti… Ne tuhaftır ki Türkiye’de 15’ten fazla hükümetin gündemini işgal etmiş olan mahpus Öcalan, bugüne değin siyaseten etkisiz kılınamadı!

Erdoğan’ın terörist diye içeride tuttuğu Demirtaş’ı, terörist başı dediği Öcalan’la tehdit etmesi de bu acı gerçeği kanıtlamaya yetiyor. İçişleri Bakanı Soylu’nun “terörle mücadelede dünyaya ders veriyoruz” savı da böylelikle bizatihi Erdoğan tarafından çürütülmüş oldu. Bir yandan yılların mahkumu Öcalan’a meşruluk atfedip öte yandan İBB’de terörist avına çıkmak çok büyük bir çarpıtmadır.

Siyasi çözüm aramak yerine sorunu kolluk kuvvetlerine ve askere havale edip kronik hale getirmek asla ülkenin çıkarına yönelik bir tercih olamaz. Siyasal iktidarlar, gencecik insanlara ölüm değil yaşam vadetmelidir. Yüzlerce genç sırf tabutlarının başında nutuk atılsın diye mi öldü? Cumhur İttifakı, yasal zeminde siyaset yapanları fütursuzca terörist diye damgalamaktan geri durmuyor ama bebek katili dediği Öcalan’dan Demirtaş’ın hesabını kesmesi için medet umuyor. Seçim kazanmak uğruna böylesi tüyler ürpertici bir değer tanımazlık içinde olmak kabul edilemez!

Yurttaşların ulusal duyarlılıkları da, tıpkı inançları gibi rant hesabıyla açıkça istismar ediliyor. Bu durumda derin devlete ram olmuş bir iktidarın terörist denen gruplarla kurduğu kuşkulu paydaşlık ilişkileri ciddi bir sorgulamayı hak ediyor. Erdoğan’ın bu tarihi gafından sonra aklı başında hiç kimse Cumhur İttifakı’nın terörle mücadele hamasetine inanmaz. ³

 

 

¹   https://www.khas.edu.tr/tr/haberler/turkiye-egilimleri-arastirmasi-2021-sonuclari-aciklandi

²    https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/ulastirma-bakanliginin-butcesi-kur-tartismalariyla-gorusuldu-1885875

³    https://www.gazete2023.com/gundem/mitili-imrali-ya-atmislar-h88654.html