Komünist gençlerden 'zam' açıklaması: Üniversiteler ticarethane, öğrenciler müşteri değildir!

"İstanbul Üniversitesi’nde yapılan yemekhane zamları sonrası yaşanan süreç unutulmamalı, Hacettepe Üniversitesi bu süreçten ders çıkartmalıdır!"

Komünist gençlerden 'zam' açıklaması: Üniversiteler ticarethane, öğrenciler müşteri değildir!

Üniversitelerin tatile girmesiyle beraber bazı üniversite yönetimleri bu durumu fırsata çevirdi. Bu durumun son örneği Hacettepe Üniversitesi’nde yaşandı. Üniversite’nin dönem tatiline girmesiyle beraber üniversite yönetimi yemekhane ücretlerine %50 oranında zam yaptı. Zam yapılma nedeninin ülkedeki enflasyon oranına bağlayan yönetim, öğrencilerden büyük tepki aldı. Bu durum karşısında bir açıklama yayınlayan TKH Gençliği, krizin faturasının öğrencilere kesilmeye çalışıldığının ve bu durumun  kabul edilebilir olmadığının ve zamların  en kısa sürede geri çekilmesi gerektiğinin altını çizerek “Hacettepe Üniversite Öğrencileri krizin faturasını ödemeyecek zamlar geri çekilsin!” dedi.

Açılamanın tam metni şöyle:

“Hacettepe Üniversitesi, öğrenciler ara tatildeyken yemekhane ücretlerine %50 oranında zam yaptı. Üniversite yönetiminden yapılan açıklamada son 3 yılın bileşke enflasyonunun %74.41 oranında olduğu ve buna dayanarak da zam yapılmasının zorunlu olduğu söylendi.

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin faturasının üniversiteli gençliğe kesilmesi anlamına gelen bu uygulama, bu düzenin gençliğe reva gördüğü yaşamı gözler önüne sermektedir.

Kapitalizmin yaşadığı krizin faturası AKP iktidarı tarafından emekçilere ve emekçilerin çocuklarına kesilmektedir. Her fırsatta aynı gemideyiz vurgusu yapan sermaye düzeni ve temsilcisi AKP iktidarı kendi gemisini yürütmek için tüm toplumu yoksulluğa sürüklemektedir.

Üniversiteli gençlik okumak için çalışmak zorunda kalmaktadır. Bugün yapılan zamlar artık gençliğin beslenme hakkının dahi gasp edilmesi anlamına gelmektedir.

Ne ülkemiz ne de bizler bu yoksulluğa, zamlara, krizin faturasını ödemeye mecbur değiliz.

Bu süreci derinleştiren bir diğer faktör de eğitimin bir sektör haline gelmesidir. Eğitim, ulaşımından, barınmasına, beslenmesinden, ders materyallerine kadar her süreciyle ücretsiz olmalıdır.

Üniversiteler ticarethane, öğrenciler müşteri değildir!

İstanbul Üniversitesi’nde yapılan yemekhane zamları sonrası yaşanan süreç unutulmamalı, Hacettepe Üniversitesi bu süreçten ders çıkartmalıdır!

Hacettepe Üniversitesi öğrencileri olarak yemekhane zammını kabul etmeyeceğimizi ve hakkımız olanı savunmaya devam edeceğimizi ilan ediyoruz!

Yapılan zam geri çekilmelidir!

Hacettepe Üniversitesi TKH Gençliği

30.01.2022”