Koç Üniversitesi işçilerini işten attı: Hak talep etmek suç değildir

Bayram ikramiyesi ve gıda yardımı talep ettikleri için sürgün edilen, sürgün kararının kaldırılması ve taleplerinin karşılanması için direnişe geçen Koç Üniversitesi işçilerinden Emine Kocabal, tazminatsız olarak işten çıkarıldı

Koç Üniversitesi işçilerini işten attı: Hak talep etmek suç değildir

Koç Üniversitesi işçilerinin direnişi beşinci günündeyken işçilerden Emine Kocabal, Kod 48’le yani art arda iki gün mazeretsiz olarak işe gitmemesi gerekçe gösterilerek tazminatsız olarak işten çıkarıldı. Kocabal hakları için mücadele ettiklerinde sürgün edildiğini, sürgün edildiği yere gitmeyince de işten atıldığını ifade ederek “Sonuna kadar hakkımı arayacağım” dedi.

Sendika.Org’ta yer alan habere göre: İşçiler Koç Üniversitesi kampüsü önünde basın açıklaması yaptı. Direnişlerini ve taleplerini tekrar anlatan işçiler bu zamana kadar yaptıkları eylemlerin prova niteliğinde olduğunu, bundan sonraki eylemlerin daha ses getireceğini ifade etti.

İŞÇİLER TUVALETE ALINMADI: GİDİN ORMANDA YAPIN

Koç Üniversitesi önündeki eylemde konuşan işçiler, tuvalete gitmek istediklerinde yöneticilerin “Gidin ormanda yapın” dediklerini söyledi.

NE OLMUŞTU

Koç Üniversitesi’nde çalışan taşeron temizlik işçileri bayram ikramiyesi, gıda desteği ve sosyal haklarının iyileştirilmesi talebiyle imza toplayıp yönetime iletmek istediklerinde önce özel güvenliklerin engeliyle karşılaştı. Sonrasında ise imza toplanmasına öncülük eden işçilerin altısı başka işyerlerine sürgün edildi.

Sürgün kararının ardından Koç Üniversitesi önünde eylem yapan işçilere ve işçilere destek veren öğrencilere jandarma saldırdı. Aralarında işçilerin avukatı da olmak üzere 25 kişi gözaltına alındı.

İşçiler kampüs önünde direnişlerini sürdürüyor.