KİT'lere bütçe transferi gerçekleştirildi: Aslan payı BOTAŞ'a gitti

KİT'lere bütçe transferi gerçekleştirildi: Aslan payı 55 milyar lirayla BOTAŞ'a gitti

KİT'lere bütçe transferi gerçekleştirildi: Aslan payı BOTAŞ'a gitti

Devlet bütçesinden Kamu İktisadi Teşebbüsleri’ne (KİT) aralık ayında borç verme kalemi altında 55 milyar lira transfer edidi.  En yüksek payı 40 milyar lira ile Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) aldı. TCDD’ye 5.14 milyar lirası aralık ayında olmak üzere bu yıl 20.7 milyar lira aktarıldı.

Dünya gazetesi’nin haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan bütçe gerçekleşmelerine göre aralık ayında borç verme kalemi altındaki en büyük transfer 40 milyar lira ile BOTAŞ’a yapılırken, 2021’deki toplam transfer 50.3 milyar liraya yükseldi.

DEVLET DEMİRYOLLARI’NA 20,7 MİLYAR LİRA

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na (TCDD) ise 5.14 milyar lirası aralık ayında olmak üzere bu yıl 20.7 milyar lira aktarıldı.

Verilere göre Elektrik Üretim AŞ’ye 9.5 milyar lirası Aralık ayında olmak üzere 2021’de 11.5 milyar aktarım yapılmış oldu. Eximbank’a ise 3 milyar lirası Aralık’ta olmak üzere 2021’de toplam 3.1 milyar lira aktarıldı.

Gelir Vergisi Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik öngören yasa ile ek bütçeye gerek kalmadan Cumhurbaşkanına bu yıl bütçe tahmininin üzerinde elde edilen gelir kadar tutarı ödenek olarak kullanma imkanı getirilmişti.