Katledilen Dilara Yıldız'ın annesi konuştu: Öfkem acımdan daha büyük

Avukat Dilara Yıldız, memleketi Samsun’da son yolculuğuna uğurlandı

Katledilen Dilara Yıldız'ın annesi konuştu: Öfkem acımdan daha büyük

İstanbul Tuzla’da Oktay Dönmez isimli erkeğin silahlı saldırısına uğrayarak katledilen 29 yaşındaki Avukat Dilara Yıldız, Samsun’da son yolculuğuna uğurlandı.

İstanbul Barosu’na kayıtlı Avukat Dilara Yıldız ayrıldığı Oktay Dönmez tarafından silah zoruyla götürüldüğü restoranda öldürüldü. Dilara Yıldız’ın cenazesi dün İstanbul’da yapılan törenin ardından bugün Samsun’un Bafra ilçesi Aktekke Mahallesindeki evine getirildi.

Avukat Yıldız’ın cenazesi, Aktekke Yatılı Bölge Ortaokulu’na getirildi.

ANNE AKYEL: “BENİM ŞU ANKİ ÖFKEM ACIMDAN DAHA BÜYÜK”

Cenazede taziyeleri kabul eden anne Akyel, “Katil 15 gün önceden güvenlik bulunan siteye çilingir çağırarak, eve girmiş. 15 gün boyunca kızımın gelmesini beklemiş. Benim şu anki öfkem acımdan daha büyük. Benim çocuğum bir hiç uğruna öldürüldü. Ben de yaşamıyormuş gibiyim şu anda. Katil de ölmeli ama öyle idamla filan değil, acı çekerek ölmeli. Çocuğum yılbaşından beri Samsun’da kalıyordu. Çocuğumun evine girip rahat bir şekilde yaşamış ve kızımın gelmesini beklemiş” dedi.

Avukat arkadaşı Aslıhan Arat ise ölmeden Dilara Yıldız’ın kendisine bir şey olursa avukatlığını yapmasını istediğini belirterek, “Arkadaşımın vasiyetini yerine getirmeye çalışacağım. Zanlının en ağır cezayı alması için çalışacağım” dedi.

ERİNÇ SAĞKAN: “SİSTEMİN, EN BAŞINDAN İTİBAREN SORGULANMASI GEREKİYOR”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. R. Erinç Sağkan ise, “Bir meslektaşımızı bu sefer bir kadın cinayetiyle kaybettik. Acımız çok büyük. Baro başkanlarımız ve avukatlarımızla birlikte vazifemizi yerine getirmek istiyoruz. Türkiye’de kadın cinayetleri son bulana kadar bu mücadeleyi sürdürmek zorundayız. Meslektaşımız bu şiddet sarmalından kurtulmak için aylarca mücadele vermiş ancak ve her türlü yöntemi denemesine rağmen yaşanan bu olayla birlikte aslında sistemin en başından itibaren sorgulanması gerektiğini düşünüyoruz. Hem camiamız hem de Türkiye’de kadına yönelik şiddetin görünmesi açısından çok acı bir olaydır. Hepimizin başı sağ olsun” diye konuştu.