Kanal İstanbul güzargahındaki arsaların yabancılara satışı için özel düzenleme

AKP’li Başakşehir Belediyesi, Kanal İstanbul güzergahında 4 futbol sahası büyüklüğündeki arsayı satışa çıkardı. 141 milyon 200 bin TL’ye ihale çıkılan arsanın satışından KDV alınmayacak. Kapalı teklif usulüyle yapılacak ihaleye yabancı uyruklu kişiler de katılabilecek.

Kanal İstanbul güzargahındaki arsaların yabancılara satışı için özel düzenleme

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘hayalim’ diyerek duyurduğu Kanal İstanbul projesinde inadını sürüyor. Özellikle kanal güzertgahı üzerindeki arsaların satışı kamuoyundan gizlenirken, kamuoyu açılacak kanala karşı çıkıyor.

AKP’Lİ BELEDİYE İHALE AÇTI

BirGün’den Bilal Çelik’in haberine göre son olarak AKP’li Yasin Kurtoğlu yönetimindeki Başakşehir Belediyesi, kanalın güzergâhında yer alan 4 futbol sahası büyüklüğündeki arsayı satışa çıkardı. Belediye, Tatarcık Mahallesi’nde yer alan 31 bin 370 metrekare büyüklüğündeki arsanın satışı için ihaleye çıktı. Kanal İstanbul güzergâhındaki arsanın bedeli 141 milyon 200 bin TL olarak belirlenirken; KDV’den de muaf tutuldu.

KAPALI TEKLİF ÜZERİNDEN İHALE

İmar planlarında ‘gelişme konut alanı’ olduğu belirtilen arsanın ihalesi ‘kapalı teklif’ usulüyle yapılacak. İhaleyi alana da peşin ya da taksitli ödeme seçenekleri sunulacak. İhalede belirlenen bedelin yüzde 20’si peşin, geri kalan yüzde 80’lik kısım 12 ay vadeyle taksitlendirilebilecek. Taksitlendirme sonucunda bedelin yüzde 80’lik kısmına 12 ay için yüzde 20 vade farkı eklenecek. Peşinat ödenip, taksitlendirme işleminden sonra, kalan taksitlerin tamamının veya bir kısmının erken ödenmesi durumunda da uygulanan vade farkı tutarında indirim uygulanacak.

T.C. VATANDAŞLIĞI ARANMADI

Arsayı almak isteyenler içinse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı şartı istenmedi. Satın almak isteyen yabancılar da kanuni ikametgâh sahibi olduğunu gösteren bir belge ile ihaleye girebilecek. İhaleye girmek isteyen yabancı uyrukluların, Türkiye’de ikamet ettiğine dair belge ve pasaport göstermeleri yeterli olacak