Kamu işçilerine ek zam talebi Erdoğan'ın önünde

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, memur ve memur emeklisine verilen %2.5'luk ilave zamdan, bütün kamu işçilerinin yararlanmasına yönelik çalışmanın Erdoğan'a gönderildiğini söyledi.

Kamu işçilerine ek zam talebi Erdoğan'ın önünde

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, memur ve memur emeklisine verilen yüzde 2,5’lik ilave zamdan 700 bin kamu işçisinin de yararlanması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

“İLAVE ZAMMI KAMU İŞÇİSİ İÇİNDE İSTİYORUZ”

Atalay, konıya ilişkin açıklamasında memur ve memur emeklisine verilen yüzde 2,5’lik ilave zammı kamu işçisi için de istediklerini söyledi.

Bu yöndeki taleplerini AKP’li Cumuhrbaşkanı Erdoğan ile hükümet yetkililerine ilettiklerini vurgulayan Atalay, şöyle konuştu:

“Çalışanlar olarak hepimiz aynı çatının altındayız. İşçiyi bu zammın dışında tutmak doğru değil. Bunun için yasal bir düzenlemeye ihtiyaç yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yöndeki açıklamayı en kısa sürede yapmasını bekliyoruz. Bu açıklamanın ardından, 700 bin kamu işçisinin ücretlerine yüzde 2,5’lik zam şubat ayındaki ücretlere yansıyacaktır. Memur, memur emeklisi ve kamu işçisinin alacağı yüzde 2,5’lik ilave zammın, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de verilmesi gerekiyor.”

İLK 6 AY YÜZDE 12 ZAM YAPILMIŞTI

Hükümet ve işçi konfederasyonları arasında Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü üzerinde 11 Ağustos 2021’de sağlanan anlaşmaya göre, taban ücretleri 4 bin 100 liraya yükseltilen kamu işçilerinin ücretlerine 2021-2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 12, diğer 6 aylar için yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam yapılmıştı.