Kabine toplantısı sonrası Erdoğan'dan maaşlara zam ve yüz yüze eğitim açıklamaları

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emekli maaşlarına zam, en düşük emekli aylığı, yüz yüze eğitim konularına değindi.

Kabine toplantısı sonrası Erdoğan'dan maaşlara zam ve yüz yüze eğitim açıklamaları

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Milyonlarca memur ve emeklinin gözü Saray’daki Kabine toplantısına çevrilmişti.

Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları şu şekilde:

Yeni umutlarla, heyecanlarla 2022 yılına girdik. Tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Salgına rağmen dünya, Türkiye’nin durduğu yeri takdirle karşılıyor. Türkiye’yi küresel sağlık krizinden olumlu yönde ayrıştırmayı başardık.

2021 yılı ihracat rakamını açıkladık. Türkiye, ihracatın lokomotifi olduğu hızlı büyümeyi sürdürdü. Salgının ekonomiler üzerindeki baskısının artmasına rağmen Türkiye geçen yıl ihracatta rekor kırdı. 20 yıl önce 88 milyar doları bulmayan dış ticaret hacmimiz 500 milyar dolar sınırına dayandı. Dış ticaret fazlası veren Türkiye hedefimize her geçen gün daha da yaklaşıyoruz. Önümüzdeki yıl bu vakitler milletimize ihracatta çok daha büyük müjdeler verebilmeyi umut ediyoruz.

Geçtiğimiz yılı güzel haberlerle kapattığımız bir diğer sektör turizmdir. Aldığımız tedbir ve teşviklerin karşılığını gördüğümüz bir sezonu geride bıraktık. 29 milyon turist ve 24 milyar dolar gelirle kapattık. Turizmde önceki yıla göre gelirde yüzde 100’lük artış sağladık.

İSTİHDAM TEŞVİKİ

Erdoğan, “Son 12 aydaki çalışan sayısını koruyup meslek lisesi veya üniversite mezununu en az 12 ay istihdam taahhüdünde bulunanlara 100 bin lira destek veriyoruz” dedi.

Erdoğan, KOSGEB’in hızlı destek programına ilişkin, şunları kaydetti:

“Amacımız bu programla 75 bin yeni meslek lisesi veya üniversite mezunu gencimizi istihdama dahil etmektir.”

Kur korumalı Türk lirası mevduatıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kur korumalı Türk lirası mevduatına kısa sürede 78 milyar liralık bir geçişin yaşanması, vatandaşlarımızın ekonomi programımıza olan güveninin işaretidir” diye konuştu.

‘KÖMÜR YARDIMLARI DOĞALGAZ FATURASI DESTEĞİ OLARAK DA VERİLEBİLECEK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kömür yardımlarının, yeni yılla birlikte ‘doğal gaz faturası desteği’ olarak da verilebileceğini aktardı. Erdoğan, ‘2021 yılında vatandaşlarımız lehine doğal gazda 80 milyar, elektrikte 20 milyar, akaryakıtta 65 milyar liralık kamu adına fedakarlık yaptık’ ifadelerini kullandı.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARINA ZAM

Emekli maaşlarına ilişkin, Erdoğan şunları kaydetti:

“Yeni düzenlemeye göre hiçbir emeklimiz 2 bin 500 liranın altında maaş almayacak. Aylık geliri 1500 liradan başlayan 1 milyon 266 bin emeklimizin maaşlarını 2 bin 500 liraya yükseltmiş oluyoruz.”

Erdoğan, memur maaşlarına ilişkin ise, “Memurlarımızın maaş artış oranını yüzde 30,5’e çıkartarak onlara ilave bir sosyal destek sağlamış oluyoruz” dedi.

“Hiçbir vatandaşımızı fiyat artışlarının yükü altında bırakmadık” diyen Erdoğan, “Vatandaşlarımızın gelirlerini enflasyonun altında ezdirmeyecek özel tedbirler aldık” ifadelerini kullandı.

YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM

Erdoğan, Kovid-19 ile mücadeleye ilişkin, “Tedbirlere daha fazla riayet ederek yüz yüze eğitime devam edeceğiz” diye konuştu.