Johnson ve Zelenski arasında telefon görüşmesi

Johnson, Zelenski ile telefonda görüşerek, İngiltere'nin Ukrayna'dan tahıl ihracatını sürdürmek için G7 ortaklarıyla birlikte çalışacağını söyledi.

Johnson ve Zelenski arasında telefon görüşmesi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından Johnson bir açıklama yaparak, “Bu sabah Başkan Zelenski’ye uzun vadede Ukrayna’nın yanında olduğumuzu söyledim. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ülkelerini savunmasına yardımcı olacak ekipmanları sağlamaya devam edeceğiz. Tahıl ihracatını yeniden başlatmanın ve küresel bir gıda krizini önlemenin yollarını bulmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Liderler Putin’in Ukrayna’nın en büyük nakliye limanı olan Odesa’ya yönelik ablukası hakkında konuştu. Başbakan, küresel bir gıda krizini önlemek için Ukrayna’dan tahıl ihracatını yeniden başlatmanın yollarını bulmak üzere uluslararası ortaklarla yürütülen yoğun çalışmalar hakkında Zelenski’yi bilgilendirdi. İngiltere’nin acil bir ilerleme sağlamak için G7 ortaklarıyla birlikte çalışacağını söyledi. Liderler, sonraki adımlar da dahil olmak üzere, Rusya’nın ablukasını gevşetmesi ve güvenli nakliye şeritlerine izin vermesinin zorunluluğu konusunda anlaştılar” denildi.