İTÜ öğrencisinin mağduriyeti bitmiyor: Yönetim yemekhane ve barınma sorunumuzu çözmeye yanaşmıyor

"Sosyal medyada sürekli İTÜ'lü ol reklamı yapan İTÜ yönetimi, İTÜ'lü olan öğrencilere küçücük bir alanda 4 kişilik odaları reva görüyor."

İTÜ öğrencisinin mağduriyeti bitmiyor: Yönetim yemekhane ve barınma sorunumuzu çözmeye yanaşmıyor
Yemekhaneye yapılan yüzde 150 zamdan sonra şimdi de İTÜ öğrencilerinin yoğunlukla kaldığı Vadi yurtlarındaki 3 kişilik odalar 4’er kişilik olacak şekilde düzenleniyor. Okul yönetiminin resmi bir açıklaması olmamasına rağmen İTÜ öğrencileri, yurtlarda çalışmaların devam ettiğini ve okul yönetiminin bu değişikliği gizli saklı yapmaya çalıştığını, halihazırda oldukça yetersiz durumda olan Vadi yurtlarının rektörlük kararıyla öğrencileri insanca yaşam koşullarından uzaklaştırdığını dile getiriyor. İTÜ’deki barınma sorunu yıllardır devam ediyor. Geçtiğimiz yılda, İTÜ yurtlarına yaptığı zamlarla gündeme gelen okul yönetimi öğrencileri mağdur etmeye devam ediyor.
Gazete Manifesto’nun ulaştığı bir İTÜ öğrencisi ise şunları ifade etti:
“Sosyal medyada sürekli “İTÜ’lü ol!” reklamı yapan İTÜ yönetimi, İTÜ’lü olan öğrencilere küçücük bir alanda 4 kişilik odaları reva görüyor. Kaynaklarını nereye harcadığı belli olmayan yönetim yemekhane ve barınma sorunumuzu çözmeye yanaşmıyor, bizlere müşteri gözü ile bakıyor. Öğrencileri İTÜ’lü olmaya çağırarak öğrenci yanlısı gibi bir tutum almaya çalışması ise oldukça komik kaçıyor. İTÜ rektörlüğü öğrencilerin yurt ve barınma sorununa harcayacağı kaynağı nereye harcadığını bizlere açıklamalıdır. Yemekhane ücretlerine yapılan zamdan sonra zaten yeterli imkanlara sahip olmayan yurt odalarımızın kapasitesi arttırılıyor. Yeterli altyapıya sahip olmayan yurtlara ek yurt yapmak yerine çareyi Vadi yurtlarına yatak atmakta buluyor. Biz müşteri değil öğrenciyiz, kendimize ait bir yurt odası ve temel hakkımız olan beslenme ihtiyacımızın sağlıklı ve kaliteli şekilde karşılanmasını istiyoruz. Ekonomik krizin faturasını öğrenciye kesen rektörlük kararları kabul edilemez. İTÜ’deki yemek ve barınma sorunun bir an önce çözülebilmesi için tüm İTÜ öğrencilerinin bu tepkiyi büyümesi gerektiğini düşünüyorum.”