İspanya asgari ücreti 1167 avroya yükseltiyor

İspanya’nın sol koalisyon hükümeti asgari ücreti 1167 euroya yükselttiğini açıkladı. Böylece hükümet 2019 yılında iktidara geldiğinden bu yana dördüncü kez asgari ücret artışı yapmış olacak.

İspanya asgari ücreti 1167 avroya yükseltiyor

İspanya’da sol koalisyon hükümetin Çalışma Bakanı Yolanda Diaz tarafından yapılan açıklamada asgari ücrete yüzde 3,6 zam yapılarak aylık 1167’ye euroya yükseltileceği belirtildi. Diaz sendikalarla artış konusunda varılan anlaşmanın ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, artışın 1 Ocak’tan itibaren geriye dönük şekilde uygulanacağını kaydetti.

İspanya’da sermaye temsilcileri artışı desteklemezken artışa razı olmak durumunda kalacak. Bu artış hükümetin, asgari ücreti aylık ulusal ortalama maaş olan 1944 Euro’nun yüzde 60’ına getirme planı konusunda son adımı oldu.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Çalışma Bakanı Yolanda Diaz Artışı “çok önemli bir dönüm noktası” olarak niteleyen Diaz, geçmişte maaşları baskılayarak diğer uluslarla rekabet etmenin zayıf bir ekonomi ve güvencesiz bir iş ortamına yol açtığını ve adaletsiz olduğunu kaydetti.

Diaz “Biz verimlilik ekseninde rekabet etmek istiyoruz düşük ücret ekseninde değil” dedi.