İlhan İrem son yolcuğuna uğurlandı

İlhan İrem, son yolculuğuna uğurlandı. İrem için AKM’de düzenlenen törende, dostları İrem’e veda konuşmaları gerçekleştirdi.

İlhan İrem son yolcuğuna uğurlandı

Türk müziğinin efsane isimlerinden İlhan İrem, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Böbrek yetmezliği nedeniyle 28 Temmuz günü 67 yaşında hayata veda eden sanatçı için saat 12.00’de Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) anma töreni düzenlendi.

Tören için İrem’in naaşı AKM sahnesine getirildi. Bu sırada ailesi, dostları ve sevenleri İrem’i, son kez çıktığı sahnede dakikalarca alkışladı.

Cenaze töreninde konuşan besteci Ali Kocatepe, armağan ettiği şarkılar için İrem’e teşekkür ederek, “Yeniliklere her zaman açıktı. Dualarımız seninle yolun aydınlık olsun. Güle güle arkadaşım” dedi.

Müzik yazarı Murat Meriç, “Hep yanımızda oldu. 78’de Çanakkale’de konserinde görmüştüm onu. Küpe taktığı için TRT ye çıkarılmadı, Eurovision’a şarkısı gitti ama kendisi götürülmemişti. Ama duruşunu hiç bozmadı. İlhan İrem çok değerli bir insandı. Hiçbir şekilde dik duruşundan taviz vermedi. Çevre ve barış hareketinde hep öndeydi” dedi.

Eleştirmen Güven Erkin Erkal ise “İlhan resim de yapıyordu. Çalışırken güzel şeyler aktaran biriydi. Değerli öğretileri vardı: Kimseyi kırma kimseyi gücendirme. Işık ve sevgiyle sözlerini ranta çevirmedi. Sahte peygamberlere karşı büyük savaş verdi” sözleriyle düşüncelerini paylaştı.

İrem, Bebek Camii’nde düzenlenen törenin ardından, Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verildi.