İktidar İran'ı hedef almıştı: İran'dan gaz kesintisi ile ilgili aksi açıklama

"Çalışma koşullarının kontrol edilmesi ve kaçakların sürekli izlenip basınç kontrollerinin yapılmasıyla gaz ihracatının akışı sağlandı. Ancak Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik bir sorun nedeniyle ülke şu anda gaz alamıyor.”

İktidar İran'ı hedef almıştı: İran'dan gaz kesintisi ile ilgili aksi açıklama

İran’dan alınan doğal gazın kesilmesi nedeniyle yaşanan kriz sürerken dikkat çeken bir açıklama geldi.

İran Milli Gaz Şirketi tarafından yapılan resmî açıklama, “İran’dan Türkiye’ye gaz ihracatındaki kesintinin ayrıntıları” başlığını taşıyor.

Yetkililer resmî açıklamaya dayanarak Sözcü’den Saygı Öztürk’e şunları söyledi:

“Türkiye’ye doğal gaz akışındaki kesinti İran tarafından kaynaklanmıyor. Bazergan istasyonunda iki yalıtımlı bağlantıdan gaz kaçağı meydana gelmesi ve istasyondaki standart çalışma koşullarının aksamasının ardından Türkiye’ye gaz ihracatı azalmış olup, sorunlar giderilene kadar kısa bir süreliğine durdurulmuştu.

Çalışma koşullarının kontrol edilmesi ve kaçakların sürekli izlenip basınç kontrollerinin yapılmasıyla gaz ihracatının akışı sağlandı. Ancak Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik bir sorun nedeniyle ülke şu anda gaz alamıyor.”

BOTAŞ’tan kesinti sonrası yapılan açıklamada, “Ülkemize Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğalgazın, İran tarafındaki doğalgaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağı bildirilmiştir” denilmişti.