İddia: Şam'ın Ankara'dan 5 talebi var

İktidara yakın Türkiye gazetesi, 'Şam-Ankara temasında Suriye'nin öncelikli 5 isteği olduğunu' öne sürdü.

İddia: Şam'ın Ankara'dan 5 talebi var

İktidara yakın Türkiye Gazetesi, “Erdoğan, Esad’la görüşebilir” iddiasının ardından, Şam-Ankara temaslarında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Türkiye’den 5 talebi olduğunu öne sürdü.

Yılmaz Bilgen imzalı habere göre, Şam, Ankara’dan, “İdlib’in tekrar Şam yönetimine devri, Reyhanlı-Cilvegözü Sınır Kapısı ile birlikte Kesep Gümrüğü’nün devri, Cilvegözü-Şam arasında ticari koridor, Suriye’nin doğusunda Deir el-Zor-Haseke şehirleri ile Halep-Lazkiye hattındaki ulaşım koridorunda (M 4) tam kontrol şartı ve Avrupa ve ABD’nin Suriye yönetimini destekleyen bürokrat, iş insanı ve şirketlere dönük yaptırımlar karşısında Türkiye’nin Esad yönetimine destek vermesi” konusunda taleplerde bulunuyor.

Ankara ise Şam’ın taleplerine karşı, “PKK/YPG bölgelerinin tamamen temizlenmesini” istedi. Türkiye ayrıca “sınırda terör tehdidinin ortadan kaldırılması, muhalefet ve Şam arasında siyasi, askeri entegrasyon süreçlerinin sağlıklı bir biçimde tamamlanması ile birlikte mültecilerin güvenli dönüşü ve yerleşim sonrası uygulamaları” görmek istiyor.

İddiaya göre, “Ankara ilk aşamada Humus, Şam ve Halep’in güvenli ve onurlu dönüşler için pilot bölge olmasını ve daha sonra bu çerçevenin genişletilmesini” talep ediyor.