İddia: İmamoğlu ve “İstanbul’u ver Türkiye’yi al” diyen İnce arasında telefon görüşmesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce arasında 1.30 saat süren bir telefon görüşmesi gerçekleştiği iddia edildi. Geçtiğimiz hafta İnce, Kemal Kılıçdaroğlu'na ''İstanbul’u ver Türkiye’yi al'' demişti.

İddia: İmamoğlu ve “İstanbul’u ver Türkiye’yi al” diyen İnce arasında telefon görüşmesi

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun geçen hafta 1 buçuk saatlik bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği öğrenildi. Veryansın TV’nin edindiği bilgilere göre, görüşme 1 saat 30 dakika sürdü. İkilinin 2021 Kasım’da da İstanbul Bakırköy’de yüz yüze bir araya geldiği belirtildi.

KILIÇDAROĞLU’NA “İSTANBUL’U VER” DEMİŞTİ

Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na tepki göstermişti. İnce, Kayseri’de yaptığı açıklamada, “Amaç seçimi kazanmak değil mi? Yok İstanbul’a veremezmişiz. İstanbul’u ver Türkiye’yi al kardeşim” demişti.

İnce’nin bu sözleri Ekrem İmamoğlu’na cumhurbaşkanlığı konusunda destek olarak yorumlanmıştı. Bu açıklamaların parti içerisinde de tartışıldığı öğrenildi.

DİKKAT ÇEKEN TELEFON GÖRÜŞMESİ

Veryansın TV’nin edindiği bilgilere göre, bu açıklamalardan önce, geçen hafta Muharrem İnce ile Ekrem İmamoğlu arasında bir telefon görüşmesi yapıldığı belirtildi. 1 saat 30 dakika süren görüşmede, olası erken seçim, CHP’deki durum, cumhurbaşkanlığı adaylığı gibi konuların konuşulduğu düşünülüyor.

İkilinin Kasım 2021 tarihinde de İstanbul’daki Bakırköy Belediyesi Hizmet Binasında görüştüğü belirtildi. Bu görüşmede nelerin konuşulduğu ise bilinmiyor.

KILIÇDAROĞLU’NDAN İMAMOĞLU’NA: ADAY OLMA

CHP kaynaklarının Veryansın TV’ye aktardığı iddiaya göre, geçen ay CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Ekrem İmamoğlu uzun bir görüşme yaptı. Görüşmede Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu’na, ‘Cumhurbaşkanı adayı olmayacaksınız, Belediye Başkanı adayları olarak kalacaksınız’ dediği iddia edildi. Kılıçdaroğlu’nun bu tavrını Millet İttifakı içinde yapılan görüşmelerde de dile getirdiği, bu nedenle İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in CHP lideriyle arasında sıkıntıya neden olduğu belirtildi.

İkilinin son dönemde yakın temas içinde olması ve geçen günlerde Muharrem İnce’nin, “İstanbul’u ver Türkiye’yi al” sözü hem CHP hem de Memleket Partisi içinde tartışmalara neden oldu.