Hizbullah ve Emel Hareketi kabineye geri dönüyor

"Halkın ihtiyaçlarına yanıt olarak ve hükümetin faaliyetlerine halel getirmekle suçlanmamak adına kabine oturumlarına geri döneceğiz."

Hizbullah ve Emel Hareketi kabineye geri dönüyor

Hizbullah ve Emel Hareketi Lübnan’daki son siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmeleri ele aldıkları ortak bir bildiri yayımladılar. 

Bildiride, iki  siyasi yapının kabine oturumlarına Lübnanlıların hayat koşullarını ve geçim sıkıntılarını ele almak için katılmaya hazır oldukları duyurulurken şu ifadeler yer aldı:

 “Lübnan görülmemiş ekonomik ve finansal bir kriz içerisindedir. Bu da siyasi durumu etkilemiştir. Krizleri atlatmanın en önemli yolu güçlü ve güvenilen bir hükümetin varlığıdır. Beyrut limanı patlama dosyası ile ilgili çalışan soruşturmacının girişimleri ve tavırları Anayasa’ya aykırıdır. Soruşturma sorumlularının yasal çerçevelere geri getirilmesi yolunda ciddi sabotajlar olmuştur. Bu yüzden kabine oturumlarına katılmayı askıya alma Anayasal bir girişimdi. Ancak adaletin inşası ve adli sürecin doğru yola girmesi doğrultusundaki çabalarımız devam edecektir. Buna rağmen halkın ihtiyaçlarına yanıt olarak ve hükümetin faaliyetlerine halel getirmekle suçlanmamak adına kabine oturumlarına geri döneceğiz. Bu doğrultuda kabine oturumlarına katılacağımızı bütçe ve ekonomik koşulları ele alacağımızı bildiriyoruz.”

Bu bildirinin yayınlanmasından sonra Lübnan Başbakanı Necip Mikati; Hizbullah ve Emel Hareketi ortak bildirisini memnuniyetle karşılayarak Maliye Bakanlığından bütçe tasarısını alır almaz kabine oturumunun düzenleneceğini belirtti.