Eski ABD Güvenlik Danışmanı Bolton’dan itiraf: Başka ülkelerde darbe planlanmasına yardımcı oldum

Trump'ın eski güvenlik danışmanı John Bolton'dan "yabancı ülkelerde darbe planlarına yardımcı olduğu" yönünde itiraf geldi.

Eski ABD Güvenlik Danışmanı Bolton’dan itiraf: Başka ülkelerde darbe planlanmasına yardımcı oldum

Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, kongre binasına Trump taraftarlarının saldırı düzenlemesi konusunu tartışmak üzere katıldığı bir televizyon programında malumun ilanı bir itirafta bulundu. ABD’nin Irak işgalini destekleyen ve İran’la Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin bombalanmasını savunan Bolton, “başka ülkelerde düzenlenen darbelerin planlanmasına yardımcı olduğunu” açıkladı.

CNN’in, 6 Ocak Kongre baskınına ilişkin özel yayınına konuk olan Bolton, kendisini, “başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri” olarak “darbe planlamanın çok zaman aldığını” söyledi. Bolton, 6 Ocak 2021’de Washington’da yaşanan kanlı Kongre baskınının bu tür çabaların bir parçası olmadığını savundu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim sonuçlarını kabul etmeyip 6 Ocak’ta darbe yapmaya kalkışıp kalkışmadığı konusunda CNN sunucusu Jake Tapper ile Bolton arasında tartışma yaşandı.

“6 Ocak demokrasimize yönelik bir saldırı değildi. Bu Donald Trump’ın kendini kollayıp gözetmesiydi. Hayatta bir kez yaşanacak bir olaydı” diye yanıt verdi.

Bolton, 6 Ocak olaylarının “dikkatlice planlanmış bir darbe” olarak nitelenmesine yönelik de, Trump’ın böyle çalışmadığını, bir fikirden başka bir fikre kolay atladığını söyledi.

Tapper’ın “Darbe yapmak için son derece zeki olmaya gerek yok” diye karşılık vermesi üzerine Bolton, şu ifadeleri kullandı:

“Burada değil de başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri olarak buna katılmıyorum. Bu çok çalışma gerektirir. Onun yaptığı bu değildi. Bir fikirden başka bir fikre atlıyordu. Sonuç itibarıyla o, bu isyancıların Kongreye girmesinin önünü açtı ama anayasayı ortadan kaldırmak için değil”.

VENEZUELA’YA YÖNELİK HAMLE BOŞA ÇIKMIŞTI

Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı olarak görev yapan (2018-2019) Bolton, hangi hükümetlerin devrilmesine yardımcı olduğunu ise belirtmedi, ancak görevdeyken Venezuela’ya yönelik ABD askeri müdahalesini savunan biri olarak öne çıkmıştı. 2019’da ulusal güvenlik danışmanı olarak Bolton, Venezüella muhalefet lideri Juan Guaido’nun, Maduro’nun yeniden seçilmesinin gayri meşru olduğunu savunarak, ordunun halkçı Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu devirme çabalarını destekleme çağrısını açıkça destekledi. Amerikan destekli muhalefet ise Venezuela halkının anti-emperyalist duruşuyla yenilmişti ve mevcut halkçı hükümet iktidarda kaldı. Bolton, 2019 yılınının Şubat ayında Venezuela ordusuna darbe çağrısında bulunmuştu.

Bolton, dış politikada etkili olan yaklaşımı nedeniyle Trump yönetimiyle ters düştü ve 2019’da Başkan Donald Trump görevine son verdi.