Erhan Usta ile Fuat Oktay arasında atışma

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 yılı bütçesi görüşmeleri sırasında İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay arasında nitelik tartışması çıktı.

Erhan Usta ile Fuat Oktay arasında atışma

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 yılı bütçe maratonu bugün başladı. Bugün komisyonda 2023 yılı bütçe kanun teklifi, 2021 yılı kesin hesap kanun teklifinin geneli ve 2021 yılı Sayıştay raporları görüşülüyor.

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta grubu adına konuşmaya başladığı sırada, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın bir bürokrat ile konuşmasına tepki gösterdi. Usta, “Siz bizi dinlemeyecek misiniz?” diye sordu. Oktay, “Siz konuşurken ben bir şey demiyorum. Nasıl oturup kalkacağımı sana soracak değilim. Bu nasıl bir saygısızlık” karşılığını verdi. Bunun üzerine Usta, “Saygısızlık sizin yaptığınız beyefendi. Burada bir milletvekili siyasi parti grubu adına koşuyorsa, size saygı sunarak başladım konuşmaya” diye tepki gösterdi.

Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, Usta’ya “Milletvekillerimize ‘konuşturmayacağım’ diye azarlayıcı tavırla konuşmanıza izin veremem” diye uyarıda bulundu. Usta, “Azarlama yok, öyle anlaşıldı ise özür dilerim” dedi. Oktay ise “Bizi azarlamak kimsenin haddine değildir” diye konuştu. Usta da “Bir atanmışın hali bu arkadaşlar” dedi.

Usta konuşurken, Oktay’ın yanındaki bürokratın eliyle yaptığı bir jest nedeniyle yine tartışma çıktı. Oktay, bürokratın bir şey yapmadığını söylerken, Usta “Yakışanı yapıyorsun, size yakışanı yapıyor” diye tepki gösterdi.

Usta, konuşurken Oktay, “Çok biliyorsunuz” dedi. Usta ise Oktay’a 26 yılını Devlet Planlama Teşkilatı’na verdiğini söyleyerek, “Ben AFAD Başkanlığı’ndan gelmedim buraya” diye yanıt verdi. Komisyon Başkanı Yılmaz, Usta’yı üslup konusunda uyardı. Usta ise Oktay’ı parmağı ile işaret ederek, “Bunun karşısında milletvekili var” dedi. Oktay ise “Parmak uzatma bana” diye tepki gösterdi.

Usta’nın konuşmasının ardından söz alan Fuat Oktay ise AFAD Başkanlığı benzetmesine şu yanıtı verdi:

“Zannediyorum, birilerinin kendisi ile ilgili bazı kompleksleri var. Gerek eğitimi, gerek kredibilitesi, gerek geldiği yerlerle alakalı. Ben bilemem onları. Herkes kendisini sorgulamalı. Ama kendisini birisiyle karşılaştırmayı istiyorsa, bence yanlış kişiyi buldu. Gerek kredibilite, gerekse eğitimi, hangi özellik istiyorsa yanlış kişiyi buldu. İki, bu şekilde bir kıyaslama kesinlikle ne usule, ne insani boyuta, ne de insani şekle yakışır. Ben hiçbir gün kendimle ilgili şu veya bu şekilde, herhangi bir değerlendirmede bulunmadım. Bugün de bir değerlendirmede bulunacak kadar düşmedim. Ama AFAD Başkanlığı ise AFAD Başkanlığı çok ulvi bir kurumdur, ulvi bir meslektir. Gerek Türkiye’nin içerisinde, gerekse dünyanın en ücra köşesinde nerede zulme, sıkıntıya uğrayan, derdi olan birisi varsa, onun yanındadır. Hem de kurduğu en iyi sistemlerle, Türkiye’nin yumuşak gücü olarak oradadır.”