Erdoğan'dan İsrail'e teklif: Gaz işbirliği ilerlemeli

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmede dikkat çekici bir iddia ortaya atıldı.

Erdoğan'dan İsrail'e teklif: Gaz işbirliği ilerlemeli

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında 2 saat 10 dakika süren basına kapalı görüşme gerçekleşti. Bu görüşme sırasında Erdoğan, Türkiye’nin Ankara ile Tel Aviv rejimi arasında gaz işbirliğini ilerletme ve İsrail-Türkiye-Avrupa boru hattı inşa etme arzusunu belirtti ve bu konuda işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE, ABD’DEN DESTEK İSTEDİ

Milli Gazete’de yer alan habere göre: İsrail enerji kaynağının Türkiye aracılığıyla Avrupa’ya ulaştırılması konusu Erdoğan-Herzog görüşmesinde gündeme gelirken Türkiye’nin konuyu ABD’ye de ilettiği belirtildi. Aktarılan bilgilere göre Türkiye konuyu ABD’li yetkililerle de tartıştı ve doğalgaz boru hattının desteklenmesini istedi.

İsrail’in Türkiye ile “normalleşme” amaçlarından birinin enerji kaynaklarını Türkiye aracılığıyla Avrupa’ya ulaştırmak olduğu biliniyor. Doğu Akdeniz’de ciddi miktarda enerji keşfeden İsrail için Türkiye son derece makul bir güzergâh olarak duruyor. Türkiye aracılığıyla Avrupa’ya enerji satmak isteyen İsrail, bu bağlamda teknik çalışmalarda da bulunuyor.