Erdoğan ve Soylu'ya İBB çalışanından tazminat davası

Barış Pehlivan, Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında İBB çalışanının tazminat davası açtığını yazdı.

Erdoğan ve Soylu'ya İBB çalışanından tazminat davası

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan bugünkü yazısında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) “terör” iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından teftiş başlatılmasının ardından yaşananları anlattı.

Yazıda, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında İBB’nin iştiraklerinden Ağaç ve Peyzaj AŞ’de çalışan Nuri Başkapan’ın tazminat davası açtığı aktarıldı.

Pehlivan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Hani, on binlerce İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çalışanı terörle ilişkilendirilip zan altında bırakıldı ya…

Onların içinden biri bunun sorumlusu olduğunu düşündüğü Recep Tayyip Erdoğan ve Süleyman Soylu için soluğu adliyede aldı.

İBB’nin iştiraklerinden Ağaç ve Peyzaj AŞ’de çalışan Nuri Başkapan dilekçesinde özetle şunları söyledi:

“Asılsız iddialarla beni ve kurumumu suçlayarak kamuoyu nezdinde çok ağır derecede küçük düşürücü hakaretlerde bulunmuşlardır. Tüm bu yaşananlardan kişisel ve kurumsal haklarımın saldırıya uğradığı sabittir. Maruz kaldığımız bu denli asılsız iddia ve iftiralar nedeniyle psikolojik sarsıntı yaşadık.”

İBB çalışanı, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem de İçişleri Bakanı Soylu’nun suç işlediğini öne sürdü ve yargılanmalarını talep etti.

Aynı Nuri Başkapan’ın iki isim hakkında ayrıca üç kuruşluk tazminat davası açtığını da öğrendim.

Evet, yargı sisteminin ilgili başvurulara dair ne yapacağı malum. Ancak her haliyle ilginç bir dosya olarak raflarda ve tabii ki arşivde yerini alacak.”