'Erdoğan mesaj gönderdi, Esad reddetti' iddiası

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Esad'a 'Türk yetkilileri Şam'a göndermeye hazır olduğunu' söylediği ancak Esad'ın, görüşmenin 'üçüncü bir ülkede' yapılmasını önerdiği iddia edildi.

'Erdoğan mesaj gönderdi, Esad reddetti' iddiası

ABD merkezli haber ajansı Associated Press (AP), AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ‘bir mesaj gönderdiğini’ ileri sürdü.

Suriyeli yetkililerle düzenli olarak görüştüğü belirtilen Lübnanlı bir siyasetçiye dayandırılan haberde, söz konusu mesajın geçtiğimiz günlerde iletildiği aktarıldı.

“ESAD REDDETTİ”

Habere göre Erdoğan’ın Esad’a, Suriye ordusunun Kürtlerin kontrolündeki bölgelere dönmesi, Kürt savaşçıların Suriye doğalgazını ve petrolünü kullanmasının engellenmesi adına harekete geçilmesi ve Suriyeli mültecilerin Suriye’ye geri gönderilmesi için çağrıda bulunduğu iddia edildi.

Mesajın İranlılar üzerinden Esad’a iletildiği belirtilirken, Erdoğan’ın aynı zamanda Ankara’dan yetkilileri Şam’a göndermeye hazır olduğunu söylediği de aktarıldı. İddiaya göre Esad bu teklifi reddetti ve yetkililerin ‘üçüncü bir ülkede’ bir araya gelmesini önerdi.

“RUSYA ARABULUCULUK YAPTI, İLERLEME KAYDEDİLMEDİ”

Üst düzey bir Türk yetkili ise İran’ın arabuluculuk yaptığı yönündeki iddiayı yalanladı. Yetkili, Türkiye’yi ‘uzlaşmaya itenin’ Rusya olduğunu ancak ‘hiç ilerleme kaydedilmediğini’ söyledi.

ERDOĞAN, ‘SİL BAŞTAN YAPARIZ’ DEMİŞTİ

Erdoğan, ekim ayında yaptığı açıklamada “Vakti geldiğinde Suriye’nin Başkanı’yla görüşme yoluna gidebiliriz” demiş, Türkiye’nin önceliğinin Suriye’deki ‘terör gruplarının arındırılması’ olduğunu söylemişti. Erdoğan son olarak da Endonezya’daki G20 liderler zirvesi sonrası yaptığı açıklamada, “Siyasette ebedi olarak dargınlık, kırgınlık, küslük olmaz. Haziran seçiminden sonra bir sil baştan yapabiliriz” şeklinde konuşmuştu.