'Erdoğan ancak erken seçim olursa aday olabilir'

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu Erdoğan'ın ancak bir erken seçim kararı olursa tekrar aday olabileceğini söyledi.

'Erdoğan ancak erken seçim olursa aday olabilir'

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin açıklamasının ardından Cumhuriyet’ten Sefa Uyar‘a konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, kendisini de anarak yaptığı konuşmayla düşüncesini ortaya koyduğunu belirten Kanadoğlu, “Kendi açıklamasında bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu açıklamış oldu. Herhangi bir şekilde yasal düzenleme gerekiyorsa onu da yapabileceklerini söylediğine göre, herhalde ikiden fazla kez aday olamayacağını da kabul etmiş oluyor. Bu yasal düzenlemeyi, yani anayasa değişikliğini nasıl başaracağı konusu kapalı kalmış oldu” dedi. 2007’deki krize işaret eden Kanadoğlu, “2007 olayı, anayasanın çok açık bir ifade taşımaması nedeniyle yoruma açıktı. Bugün, 1982 Anayasası’nın 101. maddesinin ikinci fıkrası çok açık, net, hiçbir yoruma ihtiyaç duymayacak şekilde düzenlenmiş vaziyette” diye konuştu.

‘UCUBE BİR SİSTEM’

Cumhurbaşkanının ikiden fazla seçilemeyeceği yönündeki hükmün devam ettiğini aktaran Kanadoğlu, şunları kaydetti:

“Hiçbir rejim değişikliği bahse konu değil. Zaten cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi diye bir rejim yok. Ucube bir sistemdir bu. Bu sistem herhangi bir devlet rejimini değiştiren bir olay da değil. Bu itibarla Devlet Bahçeli açık bir şekilde bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu kendisi ifade etmiş oldu. TBMM, bir erken seçim kararı alırsa elbette aday olabilir. İstisna geçerli. Anayasa, TBMM bir erken seçim kararı almazsa aday olamaz diyor. Yoruma açık bir madde değil. Kendisine ve bilime saygısı olan herhangi bir akademisyenin tersini söylemesi mümkün değil.”

‘GEREKLİ YASAL DÜZENLEMEYİ YAPARIZ’

Bahçeli, Erdoğan’ın tekrar aday olamayacağı yönünde tartışmayla ilgili “Bir defa bu iddianın yasal ve anayasal hiçbir temeli, hiçbir nesnel gerçekliği yoktur. Sayın Erdoğan, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk cumhurbaşkanıdır. Ve tekrar aday olmasının önünde de herhangi bir engel bulunmamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yöndeki tartışmaları mesnetsiz olarak değerlendiren Bahçeli, “Şayet bu tartışma genişletilip Sabih Kanadoğlu ve buna benzer kuşkulu isimler ortamı germeye kalkışırlarsa üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekten kaçınmayız. Nitekim cumhurbaşkanının en az üç dönem seçilebilmesi amacıyla gerekli yasal düzenlemenin yapılmasına var gücümüzle çalışır, bunu da başarırız” demişti.