'En düşük emekli maaşı asgari ücrete eşitlensin' teklifine AKP ve MHP'den ret

En düşük emekli maaşının asgari ücretle aynı olması için verdiği önerge AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi.

'En düşük emekli maaşı asgari ücrete eşitlensin' teklifine AKP ve MHP'den ret

Meclis’teki 301 sıra sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşülmesi sırasında  verilen önerge kabul edilmedi. En düşük emekli maaşının asgari ücret kadar olması yönündeki önergeye AKP ve MHP ret oyu verdi.

Önerge üzerine konuşan Çetin Arık, emeklilerin açlığa mahkum edildiğini belirtti. Arık, şöyle konuştu:

‘İNSAN ANASINI BABASINI AÇLIĞA MAHKUM EDER Mİ?’

“Daha yeni yılın ilk dakikalarında doğal gaza yüzde 25, elektrik faturalarına kademeli olarak yüzde 100’ün üzerinde zam yapıp ‘Emekliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz.’ deyip, ‘En düşük emekli maaşı 2.500 lira oldu, müjde.’ diye açıklama yapmak kelimenin tam anlamıyla adaletsizliktir, vicdansızlıktır, ayıptır. Açlık sınırının 4 bin liranın üzerinde olduğu bir ülkede en düşük emekli maaşını 2 bin 500 lira yapmak emekliyi açlığa mahkum etmek demektir. Emekli kimdir? Emekli, bu ülkenin anasıdır, babasıdır. Hiç insan anasını babasını açlığa mahkum eder mi? Etmez. İşte bu zalim iktidar ediyor, yazıklar olsun. Bugün emekli 100 gram et alamıyor, köye gidip kuzu da kesemiyor, bırakın kuzu kesmeyi tavuk bile kesemiyor, eti bayramdan bayrama zor görüyor. Emekli, domatesi kiloyla değil, taneyle alıyor. Doğal gaz faturalarının altında ezilmemek için kat kat giyiniyor. Romantizm olsun diye değil, elektrik faturaları çarpmasın diye mum ışığında oturuyor. Spor olsun diye değil, bayramlarda harçlık veremedikleri torunlarından kaçıyor. Kara kışta Halk Ekmek büfelerinde ucuz ekmek için saatlerce kuyruk bekliyor.”

‘627 LİRA AYLIK ALANLAR VAR’

Emekliler arasında 627 lira aylık alanların olduğunu hatırlatan Arık, “Hele bir de emekli dul ve yetimler var ki onların aralarında 627 lira aylık alanlar var. Şimdi, soruyorum size: Bu ücretle bir ay geçinilebilir mi? Bırakın bir ay geçinmeyi, doğal gaz faturasını dahi ödeyemez. Bu insanlar ısınmayacak mı, ekmek yemeyecek mi, su içmeyecek mi? Sayın milletvekilleri, emekliler de insan, emekliler de bu ülkenin vatandaşı, emeklinin de insanca yaşamaya hakkı var ve bunu sağlamak da siz bu iktidarın görevidir. Geliniz sayın milletvekilleri, en düşük emekli maaşını hiç olmazsa asgari ücret seviyesine çıkartalım” diye konuştu.