Emniyet'ten 'Sessiz İstila' filmiyle ilgili 2 gözaltı

Emniyet Genel Müdürlüğü, sığınmacılarla ilgili 'Sessiz İstila' filmine ilişkin 2 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Emniyet'ten 'Sessiz İstila' filmiyle ilgili 2 gözaltı

Youtube üzerinden paylaşılan ve Türkiye’ye yönelik sığınmacı akınını konu alan “Sessiz İstila” isimli kısa filmin yapımcısı olduğu belirtilen Hande Karacasu, Sakarya’da polis tarafından gözaltına alındı. Karacasu ile birlikte H.D isimli bir kişi de İstanbul’da gözaltına alındı.

Emniyet’ten yapılan açıklama şöyle:

“Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca, kanunların verdiği yetki çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele amacıyla, internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir.

Yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında Youtube isimli video paylaşım platformu üzerinde “SESSİZ İSTİLA” başlıklı kısa filmin yayınlandığı görülmüştür.

Bahse konu video içeriğinde sığınmacılar ve düzensiz göçmenlerle ilgili bilgileri manipüle edip gerçekleri çarpıtarak yayınlayan H.K. isimli şahıs Sakarya’da, ayrıca Suriyeli sığınmacılar ve düzensiz göçmenlerle ilgili provokatif paylaşımlarda bulunan Militer Doktrin@militerdoktrin1 isimli/rumuzlu hesabın yöneticisi olduğu değerlendirilen H.D. isimli şahıs ise İstanbul’da yakalanarak adli işlemlere başlanılmıştır.”